A napirend előtti felszólalások között először Schiffer András, az LMP frakcióvezetője támadta Matolcsy Györgyöt, a jegybank vezetőjét, a nemzeti bank alapítványainak nemrég nyilvánosságra került közpénz-kifizetései miatt. Mint mondta: a felelőtlen és törvénytelen költekezés a sikeres monetáris politika eredményeit teszi kockára.
"Olyan törvényben előírt cél, ami ezeket a rokoni alapítványokat törvényessé tenné, nincsen. Innentől kezdve pedig felmerül a hűtlen kezelés tényállása, hiszen hogyha valakit idegen vagyon kezelésével bíztak meg és ebből folyó kötelességének megszegésével vagyoni hátrányt okoz, hűtlen kezelést követ el. Ez történt jelenleg a jegybanknál, Matolcsy Györgynek mennie kell."
Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a kormány részéről, a nemzeti bank kabinettől való függetlenségét hangsúlyozta, majd megköszönte, hogy Schiffer András elismerően szólt a jegybank monetáris politikájáról.
"Az alapítványok önálló jogi személyek megfelelő vezető szervvel, a kuratóriummal, nyilván való, hogy a gazdálkodásról szóló döntések alapvetően az ő felelősségi körükbe tartoznak és hangsúlyozom ismét, hogy nem a kormányéba"
Tóth Bertalan, a jegybankelnök lemondását már korábban is követelő szocialista párt képviselője a nemzeti bank által még titkolt közérdekű adatokat követelte felszólalásában.
"Bizonyára sokan látták azt az amerikai filmet, amelynek a címe: A Wall Street Farkasa. A Matolcsy György jegybankelnök elmúlt hetekben feltárt botrány-sorozat a rendkívül sok tekintetben hasonlít az előbbi történethez. Azzal a különbséggel, hogy itt az adófizetők pénzét költik és lopják, illetve a kirabolt devizahitelesek pénzét."
Tállai András válaszában összehasonlította a jegybank 2013 előtti és utáni - Matolcsy György kinevezését követő - monetáris politikáját és aláhúzta, hogy a nemzeti bank tevékenysége a korábbival ellentétben ma eredményes.
"Az összes állítás, ami az alapítványok törvénytelen gazdálkodásáról szól, egyelőre nem más – és remélhetőleg az is marad –, mint egy politikai akció-támadás."
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik képviselője közvetlenül a plenáris ülés előtt tartott sajtótájékoztatóján szólította fel lemondásra a nemzeti bank elnökét.
"Eljött az a pillanat, amikor Matolcsy úrnak számot kellene vetnie az eddigiekkel, be kellene nyújtania önként a lemondását. Politikai oldaltól, állástól, ülésponttól függetlenül minden jóérzésű ember számára felháborító, vérlázító az ami ebben az országban és a nemzetgazdaságban történik, ennek következményei kell, hogy legyenek"
Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője azonban úgy látta, hogy az Állami Számvevőszéknek kell górcső alá vennie a jegybanki alapítványok működését.
"Az összes nemzeti banki alapítványi pénzfelhasználással kapcsolatban minimum érdemes megvárni a számvevőszék véleményét, mert az alapítványok működését bírálók kijelentéseinek legalább egy része biztosan tudjuk, hogy hazugság.
A nemzeti bank alapítványainak számvevőszéki vizsgálatát egy múlt héten elfogadott módosítás teszi lehetővé.