eur:
393.02
usd:
354.41
bux:
72384.78
2024. szeptember 4. szerda Rozália

Fidesz-politikusok is tudtak a titkos Postabank-jelentésről?

A stop.hu internetes portál "ismeretlen személytől" származó iratokat közölt a Postabankról szóló konszolidációs jelentéssel kapcsolatban. Az iratok szerint az Orbán-kormány több tagja és a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal akkori vezetője is tudott a jelentésről.

1998 nyarán tört ki a Postabank-botrány, amelybe belebukott Princz Gábor, a pénzintézet alapító-vezérigazgatója.

A banknál az akkori könyvvizsgálat mintegy 20 milliárd forintos hiányt állapított meg, amely az év végére máig tisztázatlan okokból 150 milliárd forintra nőtt.

A jogszabályok szerint a konszolidációt követően egy évvel a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak (Kehi) vizsgálódni kezdett.

A stop.hu szerint a Kehi akkori elnöke, Sepsey Tamás el is végeztette az elemzést, ennek ellenére máig is titok, hogy miért nőtt 130 milliárd forinttal a hiány.

Túlkonszolidálták a Postabankot?

A portálon február 4-én megjelent egy olyan dokumentum, amelyet a honlap szerint az Orbán-kormány alatt készített a Kehi, és amely szerint a bankot "túlkonszolidálták".

A dokumentum valódiságát mind Sepsey Tamás, mind Stumpf István akkori kancelláriaminiszter kétségbe vonta.

A Népszabadság egy Stumpf Istvánnak tulajdonított levélre hivatkozva arról számolt be, hogy a volt kancelláriaminiszter 2000-ben leállította a Postabank konszolidációjának vizsgálatát.

A Miniszterelnöki Hivatal korábbi vezetője hamisítványnak nevezte a dokumentumot, és perek indítását helyezte kilátásba.

Levél a postaládában

A stop.hu azt írta, hogy péntek reggelre a portál postaládájába egy jelzés nélküli borítékot dobtak, amelyben egy levél és három másik dokumentum volt.

Az iratok a honlap szerint bizonyítják, hogy Sepsey Tamás, Stumpf István, valamint az akkor a Pénzügyminisztérium államtitkáraként dolgozó Varga Mihály, továbbá a titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter, Kövér László is ismerte a Kehi-jelentésről.

A levél írója szerint "valótlanságot állított Sepsey ex-államtitkár úr, aki az Orbán-kormány idején a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt vezette, amikor azt állította, hogy ilyen anyag nem létezik, hiszen amint a fedlapból látható, maga minősítette. Valótlanságot állított Stumpf ex-miniszter úr, Orbán úr kancelláriaminisztere, amikor azt mondta, ilyen jelentéssel nem találkozott, hiszen nulla a valószínűsége annak, hogy államtitkára, Bártfai úr neki ne adta volna át".

A levél szerzője azt írja: "Kérdés az is, hogy miért kapta meg ezt a vizsgálati anyagot Kövér László, az Orbán-kormány titokminisztere, s ha megkapta, miért nem tett feljelentést hivatalból a benne szereplő bűnügyekben."

Veres János vizsgálódna

A Postabank konszolidációjával kapcsolatban Veres János pénzügyminiszter a parlament utolsó ülésnapján azt mondta: szükségesnek tartja, hogy az állam illetékes szervei ismételten vizsgálják az ügyet.

A Pénzügyminisztérium nem nyilvánított véleményt a honlapon február 4-én megjelent dokumentum hitelességéről, mivel a Postbank konszolidációjával kapcsolatos iratokat titkosították.

Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: Zelenszkij a saját népszerűségét védi a miniszterek cseréjével

Bendarzsevszkij Anton: Zelenszkij a saját népszerűségét védi a miniszterek cseréjével

Csaknem a fél ukrán kormány lemondott az elmúlt napokban, szerdán a külügyminiszter is távozott. A posztsztovjet térség szakértője szerint az ukrán elnök teljes kormányváltással enyhítené a politikai és társadalmi feszültséget, így a felelősséget is elháríthatja magától az államfő, akinek hiába járt le a mandátuma, várhatóan a háború végéig a posztján maradhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.04. szerda, 18:00
Virág Barnabás
a Magyar Nemzeti Bank alelnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×