Szlovákiában aki nem lakik messze a határtól, és megteheti, hogy autóba ül, szinte biztos, hogy a karácsony előtti nagybevásárlást a határ túloldalán lévő valamelyik bevásárlóközpontban vagy piacon ejti meg. A visegrádi régióban ugyanis még mindig a szlovák kereskedők veszik ki a legtöbb pénzt a vásárlók tárcájából.
Igaz ugyan, hogy a szomszédos országok üzletei már nem annyira vonzók, mint korábban, hiszen az elmúlt időszakban a cseh koronával, a lengyel zlotyval és a forinttal szemben is gyengült az euró, ám az értékvesztés még így sem akkora mértékű, hogy ne érné meg a szlovákoknak a határ túloldalán bevásárolni. A Postabank elemzése rámutatott, hogy
az élelmiszer továbbra is Szlovákiában a legdrágább,
Magyarországon és Csehországban ehhez átlagosan 9 százalékkal olcsóbban juthatnak hozzá a szlovák vásárlók, Lengyelországban pedig csaknem a harmadával alacsonyabbak az árak.
Az osztrák Hainburg bevásárlóközpontjában sem hallani mást, szinte csak szlovák szót. A Pozsonytól mindössze 20 percnyi autóútra fekvő kisváros üzletei elsősorban a minőségi termékekkel tudják átcsábítani a pozsonyiakat, akik számára már a mosonmagyaróvári piac is legalább annyira vonzó, mint az otthoni. A Pluska című szlovák hetilap szerint azért, mert nagyon jó az ár-érték arány, a házi készítésű élelmiszerek finomak, ráadásul a mosonmagyaróvári kofák már a szlovák alapkifejezéseket is ismerik.
Szlovákiában a tavalyihoz képest 6 százalékkal növekedtek az élelmiszerárak. Ez azonban csak az átlag, több termék – például a vaj, a tojás és a sertéshús – ára ennél jóval nagyobb ütemben nőtt. Mintegy 13 százalékkal drágább az egy évvel korábbihoz képest a tej, nem beszélve a tojásról, amely 37 százalékkal kerül többe a tavalyinál.
Az előzetes hírek szerint idén drágább lesz a karácsonyi hal is a szlovákoknál. Míg tavaly egy kilogrammnyi élő ponty ára nagyjából 3,70 és 3,90 euró között mozgott, idén ez meghaladhatja a 4 eurót, a fővárosban pedig még ennél is magasabbra kúszhat az ár. Szlovákia a karácsonyi ponty esetében ráadásul behozatalra szorul. A tenyésztők a hazai kereslet nagyjából ötödét képesek kielégíteni, az importhal 90 százaléka Csehországból, a többi Magyarországról származik.