eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: XXI. Század Intézet/YouTube

„Ez egy miniszterelnök-választás volt” – így látták a hazai kutatók, elemzők a választást

Leginkább a Jobbik korábbi szavazóinak elvándorlásával, osztódásával, valamint Orbán Viktor személyiségével és kormányzóképességével indokolták kutatók és elemzők a Fidesz nagyarányú győzelmét, illetve az egyesült ellenzék kudarcát. A XXI. század Intézet kerekasztal-beszélgetésén a vasárnapi választást értékelték.

Az Idea Intézet tavalyi kutatására hivatkozott az esemény moderátora, amikor a Jobbik 2018-as szavazóiról beszélt. Deák Dániel azt mondta: nagyjából negyedük a Fideszhez vándorolt, és ez dönthette el sok helyen az egyéni körzeteket. A XXI. Század Intézet vezető elemzője emlékeztetett arra, hogy a közvélemény-kutatók ezúttal a Fideszt alul-, az egységes ellenzéket pedig felülmérték.

A Medián igazgatója is osztotta azt a nézetet, hogy a Jobbiknak - vagyis inkább korábbi szavazóiknak - kulcsszerepe volt a vasárnapi választáson. Hann Endre szerint bár egy részük lehet, hogy a Fideszre szavazott, jelentősebb részük inkább a Mi Hazánk Mozgalomhoz vándorolt.

A Závecz Research alapító-ügyvezetője a választás előtti két hétre hívta fel a figyelmet, amellett, hogy leszögezte: semmi víziója nem volt az ellenzéknek.

„Semmi olyan alternatíva nem derült ki az elmúlt évekből, ami egy Orbán Viktoréhoz vagy a Fideszéhez képest más Magyarország vízióját el tudta volna mesélni az embereknek,

ráadásul úgy, hogy azzal azonosulni is lehessen” – fogalmazott Závecz Tibor. Utolsó kutatásukat részletezve azt is kifejtette, hogy a Fidesz 80 százalékban mozgósította 1 milliós szavazótáborát, míg az ellenzék a saját 900 ezréből csupán 100 ezret ért el.

A Nézőpont Intézet vezetője úgy vélte, túlságosan tudományosan közelítették a kutatók a választás tétjét, miközben az nagyon egyszerű volt. Mráz Ágoston Sámuel szerint nem szakpolitikákról, bizonyos értelemben közvetlenül még csak nem is a háborúról és békéről volt szó, hanem ez a választás egy miniszterelnök-választás volt.

Osztotta ezt az álláspontot a Századvég Közéleti Tudásközpont Alapítvány elnökhelyettese. Barthel-Rúzsa Zsolt szerint példátlan méretű mozgósítás és kampány zajlott az online térben, a közösségi felületeken, ami befolyásolhatta legutolsó, 44:49 százalékos előrejelzésüket. „Simán levihette az ellenzéket és felhozhatta a Fideszt arra az 53 százalékra, ahol volt” – fogalmazott.

A kerekasztal-beszélgetésen elhangzott az is, hogy az ellenzék az elmúlt fél évben el volt foglalva az összezáródással, és nem volt szellemi kapacitása arra, hogy adjon egy víziót az Orbán-ellenességen túl is. A szakértők szerint

az együtt induló hat párt a szervezeti szétesés irányába megy,

a Závecz Research el is kezdi már őket külön mérni.

Ezzel együtt felvetődött az integráció, és egy erős vezető megtalálása is.

Szóba került az orosz–ukrán háború, ami olyan alapvető értékeket hozott felszínre, mint a stabilitás és a biztonság. Ezt pedig – a szakértők szerint – csak egy hivatalban lévő kormányhoz tudják kötni a választók.

A Nézőpont Intézet vezetője az előttünk álló gazdasági nehézségekről szólva megjegyezte: Orbán Viktor mindig olyan gazdaságpolitikát folytatott, amellyel meg tudta őrizni a mögötte álló társadalmi többséget.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×