Több hónapig lógott a levegőben, de úgy tűnik, a Belügyminisztérium végül mégis talált megoldást arra, hogyan tárolják az iskolák a diákoktól elvett mobiltelefonokat - írja a hvg.hu. A lap információi szerint az elmúlt hónapokban az ország több intézményébe is egyforma, szürke fémszekrények érkeztek, így a borítékok vagy átlátszó műanyag dobozok helyett sok helyen végre kulccsal elzárható, biztonságos helyen lehet tárolni napközben a mobilokat és más elektronikus készülékeket, amelyeket el kell venni a diákoktól.
Szülői beszámolók szerint az egyenszekrények nagyjából egy időben érkeztek meg az ország több iskolájába is, azonban gyártó vagy szériaszám (látható módon) nincs rajtuk feltüntetve, a lap forrásai nem tudták megmondani, honnan származnak. Egy iskolaigazgató szerint a tankerület mérte fel az igényeket és intézte a rendelést. Mint írják,
magukra a szekrényekre, még ha sok helyen hónapokat kellett is várni, alapvetően nincs panasz, jó minőségűek.
Minden fakkot külön kulcs nyit, de tartozik hozzájuk egy mesterkulcs is, arra az esetre, ha valaki elveszítené a saját kulcsát.
A lap megkeresésére a Belügyminisztérium szűkszavúan válaszolt a szekrények kapcsán: azokat egyre több helyen, az iskolák igényei alapján biztosítják, a tankerületi központok pedig a hatályos jogszabályoknak megfelelően szerzik be a tárolóeszközöket. "A tárolószekrények kiszállítása a beszerzések függvényében folyamatban van" - állt a válaszban.
Mindazonáltal némi keresgélés után bárki rátalálhat a szekrények forrsára: a tankerületi központok honlapján közzétett, ötmillió forint feletti szerződések szerint a mobiltelefon-tartó szekrényeket a Sopronkőhida Kft. gyártja, vagyis az értékmegőrző a dolgozó fogvatartottak keze munkája.
A megkötött szerződések ellenértéke jellemzően attól függ, hogy a tankerülethez hány intézmény és tanuló tartozik, de a lap azt írja, hogy a Dél-Pesti Tankerület szerződéséből például az is kiderül, hogy körülbelül mennyibe kerültek ezek a szekrények. Eszerint a 138 darab, 30 rekeszes értékmegőrzőt kicsivel több mint 12 millió forintért szerezték be, vagyis a 30 rekeszes fémszekrények darabja 90 ezer forint körüli összegre jött ki.
Semmi különös nincs egyébként abban, hogy rabok gyártanak iskolai bútorokat.
Sopronkőhidán készülnek például a jellegzetes iskolai padok, tanulóasztalok, de még a menzák étkezőasztalai, vagy a tornaöltözők fogasai is. Szegeden és Budapesten pedig a többi közt tornazsámolyokat, bordásfalakat, tornapadokat, és a tornaszekrényeket gyártanak.
Az elítélteket törvény kötelezi a munkavégzésre. Azon kívül, hogy ők végzik a börtönök fenntartásával, felújításával, karbantartásával járó apróbb munkákat, dolgoznak a mosodákban és a konyhákban is. Emellett olyan gazdasági társaságoknál is foglalkoztatják őket, amelyeket kifejezetten arra hoztak létre, hogy munkát biztosítsanak a fogvatartottaknak. A munkáért pénzt is kapnak, az összegnek az előző évi minimálbér összegének legalább egyharmadát el kell érnie.