„Majd megbánják” – írta a Spectator brit konzervatív magazin arról, hogy Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök 100 százalékos illetékkel sújtaná a nem EU-s ingatlanvásárlókat.
Pedro Sánchez propone un impuesto del 100% para extranjeros no residentes que compren viviendas en España. La medida busca enfrentar la crisis inmobiliaria y frenar la especulación. ? #Vivienda #España https://t.co/Ag8EhbEVN8
— Somos Hispanoamérica (@conexiohispanoa) January 14, 2025
A brit sajtónak az a része, amely a spanyol ingatlanvásárláshoz való pénzzel rendelkező olvasókat célozza meg, nehezen palástolja a dühét, amiért az úgynevezett „expat” vásárlókat büntetik. Az expatben és a migránsban az a közös, hogy egy másik országban akar élni, viszont előbbi rendre gazdagabb országból érkezik, bár ő is lehet munkavállaló, de általában képzettebb és pénzesebb.
Spanyolországban már jó ideje tart az lakhatási válság, ami tömeges turistaellenes tüntetésekhez vezetett.
Hundreds of angry locals in Barcelona spray tourists with water guns to protest against mass tourism.
— Oli London (@OliLondonTV) July 8, 2024
Protests have erupted across Spain, with locals calling for limits on the number of tourists.
Tourism accounts for 15% of the Spanish GDP.
pic.twitter.com/eAe7LUxD11
Az emberek egy része azt látja, hogy az egekbe szöknek a lakbérek, és ők kiszorulnak a piacról, de a vastag pénztárcájú külföldiek nem.
A nem uniós országok vásárlóit sújtó megailleték Sánchez kormányfő 12. pontos reformcsomagjának a része, és a jelenlegi 6 és 10 százalékos illetékhez képest (a régi és az új építésű otthonok esetében) 100 százalékra tolná fel az ingatlanvétel után fizetendő összeget.
? ANUNCIO.
— PSOE (@PSOE) January 13, 2025
Creación de un sistema de garantías públicas que protegerán tanto a los propietarios como a los inquilinos que participen en alquiler asequible.
Lanzamiento de un programa de rehabilitación de viviendas vacías para destinarlas al alquiler a precio asequible.… pic.twitter.com/gJ40eKqCGP
A spanyol hatóságok leállítják az úgynevezett aranyvízum programot is, amely 500 ezer eurós befektetés ellenében biztosított letelepedési lehetőséget az országban.
Sánchez 27 ezer unión kívüli gazdagot vádol azzal, hogy spekulációs céllal vett ingatlant, nem azért, hogy ott éljen. A kormányfő meglátása szerint a lakhatás a nyugati világ az egyik legnagyobb gondja: „Az elmúlt évtizedben 48 százalékkal emelkedtek Európa-szerte az átlagos házárak. Ez kibírhatatlan” – fogalmazott.
Közben – brexit ide vagy oda – a tehetős vagy az életük során takarékoskodó britek megvetették a lábukat spanyol földön. A helyi statisztika a 2017-es 276 ezerhez képest 2023-ban már 284 ezer lakcímmel rendelkező brit lakost említ. Viszont a további érdeklődők előtt most bezárulhat egy kapu, hacsak nem annyira gazdagok, hogy gyakorlatilag dupla árat fizetnek ki egy spanyol otthonért.
Spain proposes 100% tax on property purchases for non-EU buyers
— Martin Anseo (@matierney1) January 13, 2025
Spain unveils measures to tackle housing crisis
https://t.co/QrX1XDxWjM via @ft
A Sánchez-terv része, hogy mérsékeljék a turisztikai bérlemények negatív hatását a hazai ingatlanpiacon.
„Túl sok az Airbnb, és nincs elég otthon”
– mondta a szocialista kormányfő, visszhangozva a turizmusellenes tüntetők érveit. Ezért a jövőben le akarnak sújtani az illegálisan kiadott apartmanokra: a turistáknak kiadott lakásokat ugyanúgy fogják adóztatni, mint a szállodákat, viszont azokat, akik hosszabb távra adják ki az ingatlant, adókedvezményekkel fogják jutalmazni.
Az egyik „válsággóc” Barcelona, ahol a népharag már megnyilvánult abban, hogy turistákat zaklattak a Ramblán, és levetették a Google-térképről egy helyi busz útvonalát. A katalán fővárosban 2028 novemberétől betiltják az otthonok rövidtávú kiadását.
Malagában is hasonló lépéseket tettek. Az adatok szerint közben az óév első felében 42 millió, egyedül júniusban 9 millió turista látogatott Spanyolországba.
?1.000.000 viviendas en manos de multipropietarios.
— Alejandra Jacinto (@AleJacintoUrang) November 25, 2024
?388.000 viviendas turísticas.
?444.000 viviendas nuevas sin vender.
?3,8 millones de viviendas vacías.
Y todavía hay quien dice que el mercado se regula solo y que esto se soluciona construyendo.https://t.co/f12TwCKGDU
A Spectator azt írta, hogy a spanyolok majd „megbánják”, a lap szerint „ugyanúgy hiba piszkálni a gazdag külföldieket Spanyolországban, mint Nagy-Britanniában”, mivel valójában nagyon kevesen vannak.
„Nevetséges azt képzelni, hogy ha elüldözik őket, akkor annak bármilyen hatása is lesz az átlag spanyol lakosra.”
Ezzel szemben az expatek pénzt hoznak az országba és állásokat teremtenek – a spanyol gazdaság például gyorsabb ütemben – évi 2,7 százalékkal – bővült tavaly, mint más európai gazdaságok.
„Spanyolországban – miként Európa nagy részén – az a gond, hogy nem építenek elég otthont, miközben sok az alacsonyan képzett migráns. Lehet szavazatot nyerni a gazdag bevándorlók kizárásával, de a valódi problémát ezzel nem orvosolják” – véli a brit magazin.