A radikális Hajat Tahrir as-Sám (HTS) nevű szunnita csoport 2020 óta a legnagyszabásúbb behatolást hajtotta végre a Basar el-Aszad rezsimje által uralt területre. Az Egyesült Államok – és mások által terrorszervezetként számontartott – csoport több várost és falut rohant le Aleppo tartományban, amelyeket eddig a szíriai elnök erői ellenőriztek.
Egy, a szíriai polgárháborút Nagy-Britanniából figyelő szervezet azt közölte, hogy legkevesebb 180 harcos halt meg mindkét oldalon, továbbá 19 polgári lakos is életét vesztette a kormányerők és az orosz légierő bombázásaiban, amelyeket a lázadók területén hajtottak végre.
Nem világos, hogy szándékos volt-e az időzítés, de a dzsihadisták akkor indultak meg, amikor Aszad szövetségesei, a libanoni Hezbollah beleegyezett a tűzszünetbe az izraeli erőkkel folytatott két hónapos konfliktus után.
Az amerikai Fox News megfogalmazása szerint az a helyzet állt elő, hogy a Washington által a terror állami szponzorálásával vádolt Aszad és támogatója, Irán egy Törökország által támogatott iszlamista terrorszervezettel csap össze.
Egyes amerikai kommentátorok Vlagyimir Putyin orosz elnököt vádolták azzal, hogy Szíriában eszkalálta a helyzetet, visszavágva azért, hogy Joe Biden amerikai elnök megengedte Ukrajnának, hogy amerikai fegyvereket vessen be orosz területek ellen. Hozzátették, hogy Aszad hadserege nem tud az orosz légierő nélkül fellépni az iszlamisták ellen.
Közben az iráni média azt közölte, hogy az Iráni Forradalmi Gárda egyik tábornokát is megölték Aleppóban a behatolás idején. Egy olyan hír is felröppent, hogy a lázadók végeztek az orosz különleges erők egyik tagjával – a tőle állítólagosan elvett fegyverek képeit posztolták a közösségi médiában.
A 2011-ben kirobbant szíriai polgárháborúban több mint félmillió ember halt meg.
Idlib tartomány az utolsó rezsimellenes vidék, ahol több mint 4 millió ember zsúfolódott össze, sokan közülük belső menekültek.
A háborút 2020-ban a Törökország és Oroszország közreműködésével létrejött tűzszünet fagyasztotta, be és állította le a kormányerők kísérleteit Idlib elfoglalására – emlékeztetett a BBC.
A gázai és libanoni háború „katalizátorként hatott” Szíria észak-keleti részén – mondta az ENSZ különleges megbízottja. Geir Pedersen szerint az iszlamisták behatoltak a kormány által ellenőrzött területre, az oroszok hónapok után felújították légitámadásaikat, a kormányerők pedig dróncsapásokat és aknatámadásokat indítottak.
Az iszlamisták ezután azt közölték, hogy „a további agresszió megfékezésére” lendültek támadásba.