"Afelé haladunk, hogy hamarosan megrendelhető lesz a halál" – írta a brit igazságügyi miniszter egyik párttársa önálló képviselői indítványáról, amelyről a héten dönt a parlament. Ellenzi az elképzelést az egészségügyi miniszter is, a környezetvédelmi viszont támogatja. A csütörtöki voks még nem az utolsó lépcső a kérdésben: a szavazás arról szól majd, hogy mérlegeljék-e az eutanáziatörvényt.
Az önálló képviselői indítványt Kim Leadbeater munkáspárti képviselő nyújtotta be, miközben a párt embereiből álló kormány megosztott és nincs hivatalos Labour-álláspont – ezt jelzi például az igazságügyminiszter, Shabana Mahmood ellenkezése. Ő azt írta választóinak, hogy "mélységesen aggódik" az elképzelés miatt.
"Sajnos, a közelmúltbeli botrányok, a hillsborough-i futballtragédiáról, a fertőzött vérről szóló vizsgálat, és a szoftverhiba miatt lopással megvádolt több ezer postamester ügye arra emlékeztet bennünket:
akik az állam nevében fellépnek, nem mindig jóindulatúak.
Az államnak megvédenie és nem elvennie kéne az életet. Soha nem lenne szabad szolgáltatásként felajánlania a halált" – írta.
A törvényjavaslat szerint az olyan halálos betegek választhatnák az eutanáziát, akiknek maximum hat hónapjuk maradt hátra. Két független orvosi véleményre is szükségük lenne és lényeges módon maguknak kellene beadniuk a szert, amely kioltaná az életüket. Emellett deklarálniuk kéne, hogy senki sem győzködte vagy kényszerítette őket.
A javaslat ellenzőinek éppen az utóbbival van baja, azt mondják: nehéz bizonyítani, hogy az orvosilag elősegített öngyilkosságot választók nem cselekednének befolyásolás hatására, vagy azért, mert úgy érzik, környezetük terhére vannak.
Ezt hangoztatta – pártja értékvilágára nem jellemzően – Sir Ed Davey, a harmadik legnagyobb párt, a Liberális Demokraták vezére. Mint elmondta,
haldokló és sok fájdalmat átélő édesanyja ellátása során jött rá, nem helyes az elősegített halál, inkább a palliatív gondozás kiterjesztésre kéne összpontosítani.
Wes Streeting brit egészségügyi miniszter azt mondta: nemmel szavaz, mert fél, hogy a betegeket kényszeríthetik vagy úgy érezhetik: "kötelességük meghalni". Az ellenkezők között van a leköszönő canterbury érsek, a világ anglikánjainak vezetője. Bár őt a bírálók túlzottan liberálisnak tartják, most az ellenzők táborában találta magát.
Közben az előterjesztő képviselő azt mondja, "nincs semmi kétség benne", hogy helyes a javaslat, amely "a világon a legerősebb" ellenőrző mechanizmussal rendelkezne. Mahmood igazságügy-miniszter szerint ráadásul orvosilag nem lehet pontosan megmondani, tényleg hat hónapon belül meghal-e egy beteg ember. Ezt csak az élete végén lehet megjósolni, amikor már csak néhány napja van hátra.