eur:
411.11
usd:
392.25
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Jegykezelésre várakozó utasok a bangkoki Don Mueang Nemzetközi Repülőtéren 2024. július 19-én, amikor egyelőre tisztázatlan eredetű informatikai hiba akadályozza repülőterek, légitársaságok, vasutak, bankok, távközlési és médiavállalatok és más nagy rendszerek működését világszerte.
Nyitókép: MTI/AP/Szakcsaj Lalit

Nagy-Britanniában is eluralkodott a káosz

Egy hibás szoftverfrissítés globális kimaradásokat okozott az informatikai rendszerekben. Az eset nyomán káosz alakult ki a reptereken, akadozott a bankok, a média, a telecom cégek munkája. A briteknek azt mondták: csak vészhelyzetben keressék a háziorvost.

Példátlan informatikai probléma sújtotta a világ több országát péntek délelőtt, bár illetékesek azt állították, hogy délutántól kezdett helyreállni a normális munkarend. A CrowdStrike kiberbiztonsági cég szoftverfrissítése nyomán a Windows operációs rendszert használó gépek fagytak le.

„Borzasztóan rosszul sült el a vélhetően kötelező frissítés” – jelentette Londonból az al-Dzsazíra angol nyelvű csatornájának tudósítója. Valóban: a szigetország repterein eluralkodott a káosz. Edinburghban dupla sorok kígyóztak a terminál előtt a szabad ég alatt, miközben a légi cégek már kézzel írták a jegyeket.

A CrowdStrike közlése szerint a Falcon Sensor nevű termékével volt gond; a cég mérnökei „tartalom publikálási problémaként” jellemezték az incidenst.

Az eset rávilágított arra, mennyire sebezhetővé vált az emberiség a határokon átívelő informatikai rendszerek láncreakció-szerű leállásával.

„Ha egy Windows-terminál előtt ülsz, akkor megjelenik a kék halál képernyő és nem tudsz belépni a rendszerbe” – mondta Johan Hull tudósító.

A britek számára különösen nagy csapás volt a káosz, amely az év legforróbb napján ütött be, amikor a hőmérséklet elérte a 30 Celsius-fokot és sokan indultak útnak.

A CrowdStrike vezetése közölte: „dolgoznak az érintett ügyfelekkel”, valamint hogy a helyzetet nem kibertámadás vagy biztonsági incidens idézte elő.

Közben a Microsoft bejelentette, hogy „elhárította az alapproblémát”, de a gond egy ideig érinteni fogja az Office 365 applikációkat és szolgáltatásokat.

Nagy-Britanniában a Sky News hírmédium is megérezte a dolgot, mert egy órán át szünetelt a műsora. A briteknél figyelmeztették a lakosságot, hogy csak vészhelyzetben keressék a háziorvosukat – akik már a választások előtt arra panaszkodtak, hogy olyan elavult informatikával dolgoznak, hogy néha egy órát vesz igénybe a rendszer elindítása.

Az Egyesült Államokban a vezető légi cégek, a Delta, a United és az American Airlines gépei a földön vesztegeltek péntek reggel az előállt kommunikációs problémák miatt.

Ausztráliában eltűnt minden információ a Sydney-reptér kijelzőiről, bár a gépek mozgását nem állították le. Német, indiai, malajziai és Fülöp-szigeteki repterek is fennakadásokat jelentettek. Az egyik legnagyobb európai csomóponton, az amszterdami Schipol reptéren és a spanyol reptereken is gondok voltak.

Több bank ügyfelei nem tudtak átutalásokat végezni, a londoni tőzsde pedig nem tudott időben kinyitni és megkezdeni a kereskedést.

Nagy-Britanniában nem egészen egy éve bénította meg egy időre a légi járatokat az irányítórendszer biztonsági szoftvere.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet a Gazprom szállít, a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli az energiacég pénzügyeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×