eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Brüsszel, 2024. április 11.Az ülésterem az uniós villamosenergia-irányelv módosításáról tartott szavazás előtt az Európai Parlament (EP) kétnapos brüsszeli plenáris ülésének második napi tanácskozásán 2024. április 11-én. Az EP elfogadta azt a jogszabályt, amely lehetővé teszi az uniós villamosenergia-piac reformját.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Matthys

Szlovák párt még nem csatlakozott a Patriótákhoz

Néhány nappal az új Európai Parlament ülése előtt még nem tudni, melyik frakciót erősítik majd a legerősebb szlovák kormánypárt, a Smer képviselői. Regionális szempontból a napokban bejelentett Patrióták csoportjához csatlakozhatna a Robert Fico vezette párt delegációja, egyelőre azonban úgy tűnik, más képviselőcsoporthoz csatlakoznának a smeres politikusok

A szlovák kormánypártok közül a Smer öt, a Hlas egy képviselőt küldhet az Európai Parlamentbe. Korábban mindkét párt az európai szocialisták képviselőcsoportjához tartozott. Tavaly ősszel azonban felfüggesztették a Robert Fico vezette Smer és az akkor még Peter Pellegrini jelenlegi szlovák államfő által irányított Hlas tagságát, mert a szélsőjobboldali Szlovák Nemzeti Párttal alakítottak kormányt. A Hlas megfigyelői státuszban szerepel az európai pártcsoportban. Ezért kézenfekvő lenne, hogy a Smer és a Hlas európai képviselői új csoportot keresve csatlakozzanak az Orbán Viktor magyar miniszterelnök, Andrej Babiš korábbi cseh kormányfő és Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt elnöke által június 30-án megalapított Patriórákhoz.

Szlovák sajtóhírek szerint azonban máshol érvényesülnének a Smer képviselői. A pozsonyi Új Szó azt írja, hogy

Robert Fico Monika Beňová európai parlamenti képviselőt bízta meg azzal, hogy tárgyaljon az európai szocialistákkal a visszafogadás feltételeiről.

Beňová korábban cáfolta, hogy Andrej Babišsal is egyeztetne hasonló témában. A lap rámutatott, hogy a Smer EP-képviselői ideológiai és világnézeti kérdésben nem alkotnak homogén csoportot. Monika Beňová és Katarína Roth Neveďalová a párt mérsékeltebb szárnyához tartozik, míg a brüsszeli mandátumot szerzett másik három képviselőnek, Ľuboš Blahának, Judita Laššákovának és Erik Kaliňáknak minden bizonnyal nem jelentene gondot az európai szocialisták elhagyása.

Az európai politikai erőviszonyok átrendeződése miatt a Smer most értékesebb lehetne a szocialistáknak, ahol valószínűleg több lehetőséghez is juthatna, mint a most alakult Patrióták kötelékében. A Hlas egyetlen EP-képviselőjéről sem feltételezi a szlovák sajtó, hogy az új csoportosulást választaná. A smeres Erik Kaliňák a Postoj című szlovák online lapnak azt mondta, hogy a pártban élénk vita folyik arról, hogy melyik képviselői csoporthoz csatlakozzanak. A lap szerint

hiába ápol Robert Fico jó kapcsolatot Orbán Viktorral és Andrej Babišsal, a Patrióták túlságosan jobboldaliak a Smer számára, különösen az Osztrák Szabadságpárt miatt.

Radovan Geist, az Euractiv portál elemzője a DenníkN napilapnak azt mondta, hogy a Smer számára fontos lehet, hogy a szocialistákhoz tartozzon az új Európai Bizottság alakulása miatt, ezért szeretnék kivárni, milyen portfóliót kaphat Brüsszelben Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság volt szlovák alelnöke. A Denník N smeres forrásai szerint ugyanakkor Šefčovič pozíciójától függetlenül is csak a szocialistákkal tárgyal a párt.

Az európai szocialisták mellett az Egységes Európai Baloldal is számításba jöhet a Smer számára. A végső döntést a párt vezetősége hozza majd meg arról, hogy melyik európai frakciót válasszák az átalakuló Európai Parlamentben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×