A múlt heti összecsapások után Amszterdamban ismét rohamrendőröket kellett bevetni az egyetemi campust megbénító palesztinpárti tábor felszámolására. A tüntetők és a rendőrök egy hét alatt háromszor csaptak össze. Hétfőn az egyetemi személyzet is a tüntetők oldalára állt, akik azt követelik, hogy az intézmény szakítson meg minden kapcsolatot Izraellel.
Az egyetemi vezetés tájékoztatása szerint az eddig „békés tüntetéshez kívülről érkezett, maszkos emberek csatlakoztak, akik blokkolták a bejáratokat, a vészkijáratokat és komoly kárt okoztak az épületben, valamint a könyvtárban is”. Az Amszterdami Egyetem feljelentést tett a rendőrségen, majd a vezetők közölték, hogy kedden és szerdán szünetel az oktatás.
Közben Londonban Gáza-párti tiltakozók szállták meg a patinás közgazdasági egyetemet, az LSE-t. A brit főváros központjában található épületet palesztin zászlókat lengető, keffije kendőket viselő és politikai követeléseket tartalmazó transzparenseket tartó tüntetők lepték el. Az LSE-nek van saját „Palesztina Diákszövetsége” is, melynek képviselője azt mondta:
azért akadályozzák az egyetem működését, hogy eleget tegyenek a háború lezárását és a fosszilis üzemanyag-cégekbe való befektetések kivonását célzó követeléseiknek.
Ahogy más egyetemeken, a Londonban tiltakozók is saját intézményüket teszik meg felelősnek. „Nem vagyunk hajlandók olyan egyetemre járni, amely közvetlenül bűnrészes a bolygó pusztításában és a palesztinok halálában” – magyarázta Ethan Chua diákképviselő a BBC-nek.
A brit felsőoktatási intézményekben a hazai diákoknak évi 4,4 millió forint a tandíj, amit vagy hitelekből, vagy a család pénzéből finanszíroznak, a külföldi diákok ennek akár a többszörösét is fizethetik, így drága dolognak számít a bojkott.
Az aktivizmus melegágyának tartott, szintén londoni Keleti és Afrikai Tanulmányok Egyetemén (SOAS) a katonai cégekbe való befektetések és az izraeli Haifai Egyetemmel való kapcsolatok leállítását követelik.
A Birminghami Egyetem vezetése viszont jogi eljárással fenyegette meg a Gáza-párti tábort, amennyiben nem viszik el sátraikat,
azt követően, hogy Rishi Sunak brit miniszterelnök határozottabb fellépést és az antiszemita incidensek megfékezését követelte egyetemi vezetőktől egy múlt heti találkozón.
A Birminghami Egyetem „magánlaksértéssel” vádolta meg a diákokat. Oxfordban ugyanakkor a hallgatók szerint a tüntetők által „felszabadított zónának” nevezett területen hat férfi letépte a transzparenseiket, terroristának nevezte és megfenyegette őket. A kezüket vörösre festő diáktüntetők egyik radikális megfogalmazása szerint „bojkottálni kell az izraeli népirtást, apartheidet és megszállást”.
Mindeközben a tengerentúlon, a Harvard Egyetemen a tüntetők felszedték sátraikat, miután az egyetemi vezetés beleegyezett, hogy tárgyal velük az intézmény 50 milliárd dolláros vagyonkezelési, azaz befektetési politikájáról.
(A nyitóképen: a Gázai övezet elleni izraeli hadműveletek miatt tiltakozó tüntetők palesztin zászlókat lengetnek az amszterdami Dam téren 2024. május 11-én.)