eur:
411.2
usd:
392.75
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Robert Fico, az Irány - Szociáldemokrácia (Smer-SD) párt vezetője érkezik a párt pozsonyi székházába 2023. október elsején, a szlovák parlamenti választás másnapján. Fico pártja a megszerzett voksok 23,6 százalékával nyerte az előrehozott szlovák parlamenti választást a leadott szavazatok 94,6 százalékos feldolgozottságánál. A második legtöbb eddig összeszámolt voksot, a szavazatok 16,2 százalékát a liberális Progresszív Szlovákia szerezte meg, a harmadik helyet pedig az Irányból kilépett Peter Pellegrini volt miniszterelnök vezette Hang (Hlas-SD) szerezte meg 15,3 százalékos eredményt produkálva. A Szövetség eredménye 4,4 százalék, vagyis a felvidéki magyar párt nem jut be a pozsonyi törvényhozásba.
Nyitókép: MTI/AP/Petr David Josek

Robert Ficót zavarja az Ukrajnával kapcsolatos uniós "megszállottság"

A szlovák lakosság 60 százaléka nem ért egyet azzal, hogy az Európai Unió finanszírozzon és katonai felszerelést szállítson Ukrajnának. Robert Fico szlovák kormányfő pedig úgy véli, Ukrajna megérdemli az európai perspektívát, de az Európai Tanácsnak az Ukrajna uniós csatlakozási folyamatának megkezdéséről múlt csütörtökön hozott döntése csak egy politikai gesztus, amelyet ráadásul túlértékelnek.

Az Mnforce ügynökség által október 23. és november 10. közötti időszakban készített reprezentatív felmérés szerint Szlovákia lakosságának 34 százaléka nyilatkozott pozitívan a katonai segítségnyújtásról, három százalékkal kevesebben, mint tavasszal. Martin Slosiarik szociológus szerint, ami a Szlovákiával szomszédos államok lakosait illeti, ők magasabb szintű egyetértést fejeztek ki az Ukrajnának szánt katonai felszerelések finanszírozásával és szállításával kapcsolatban, mint Szlovákia lakosai. Lengyelországban a lakosság 85 százaléka értett egyet az ukrajnai katonai segélyek finanszírozásával, Csehországban pedig 42 százalék, ahol tavasz óta a legnagyobb visszaesést könyvelték el.

A szlovákok megosztottak abban a kérdésben, hogy mennyire elégedettek a saját kormányuk ukrajnai háborúra adott válaszával. 48 százalékuk elégedett, 47 százalékuk elégedetlen. Martin Slosiarik szerint ez az összehasonlítás kissé problémás, mert időközben kormányváltás történt Szlovákiában, így az adatokat ennek fényében kell értelmezni. Robert Fico kormánya ugyanis az előző kormányzással ellentétben negatívan viszonyul Ukrajna katonai támogatásának kérdéséhez.

Robert Fico szerint Ukrajna megérdemli az európai perspektívát, de úgy véli: az Európai Tanácsnak az Ukrajna uniós csatlakozási folyamatának megkezdéséről múlt csütörtökön Brüsszelben meghozott döntése csak egy politikai gesztus, amelyet ráadásul túlértékelnek. A politikus erről a kétnapos uniós csúcs befejezését követően beszélt.

A szlovák miniszterelnök bírálta, hogy előzetes elemzés nélkül történt meg a döntés a csatlakozási tárgyalások megkezdéséről Ukrajnával és Moldovával.

„Egy kicsit zavar ez az Ukrajnával kapcsolatos megszállottság,

ezt el is mondtam a felszólalásomban, és azt is, hogy inkább a saját problémáinkra kellene ilyen megszállott módon megoldást keresni” – fogalmazott Robert Fico. A szlovák kormányfő meggyőződése, hogy az unió hosszú távú költségvetésének felülvizsgálata csak arra irányult, hogy 50 milliárd eurós pénzügyi támogatást nyomjanak át rajta Ukrajnának.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×