Ezúttal nem az Estelada, a kubaira emlékeztető csillagos-sávos katalán függetlenségi zászló lobogott Barcelona utcáin, hanem a spanyol.
Ami az utcára küldte konzervatív és nacionalista spanyol politikusokat támogató tömeget, az Pedro Sánchez szocialistapárti, ügyvezető kormányfő lépése volt. Pedro Sánchez azt reméli, hogy a katalán szakadároknak adott engedménnyel – a börtönre ítélt vezetőiknek adott amnesztiával – sikerül kormányt alakítania.
A vasárnapi tüntetést a Societat Civil Catalana függetlenségellenes csoport szervezte, miután a katalán szeparatista pártok közölték, hogy csak akkor fontolják meg egy új, szocialista vezetésű kormány támogatását a júliusi eredménytelen parlamenti választások után,
ha cserébe amnesztiát kínálnak a vezetőiknek.
Bár a választásokon a konzervatív Néppárt (PP) végzett az első helyen, nem tudta megszerezni a képviselők támogatását a kormányalakításhoz. Pedro Sánchez ügyvezető miniszterelnök most VI. Fülöp spanyol király áldását kapta arra, hogy megpróbáljon kormányt alakítani, de ezt csak a keményvonalas, függetlenségpárti Junts párt szavazataival teheti meg, amelyet a volt katalán regionális elnök, Carles Puigdemont vezet.
Puigdemont, hat évvel ezelőtt elmenekült Spanyolországból, hogy elkerülje az elszakadási kísérlet megszervezésében játszott szerepe miatti letartóztatást és egyike a több száz katalán aktivistának, akik ellen büntetőperek indultak – emlékeztet a The Guardian.
Az ellenzéki politikusok szerint Pedro Sánchez amnesztiára való hajlandósága újabb bizonyítéka annak, hogy túlzottan támaszkodik a katalán szeparatista pártokra és hogy egy cinikus húzással próbál hatalmon maradni.
A vasárnapi tüntetésen felszólaló néppárti vezető, Alberto Núñez Feijóo a javasolt politikai megállapodást „hátrafelé tett lépésnek” nevezte, amelyet a spanyolok többsége ellenez.
„Mi a demokrácia mellett állunk és mindent, ami reakciós döntésnek minősül, minden demokratának el kell ítélnie” – mondta.
„Katalónia nem egy olyan üzlet vagy társadalom, amely eladhatónak vagy alku tárgyának tatja a miniszterelnöki tisztséget”
– tette hozzá.
A rendezvényen ott volt Isabel Díaz Ayuso, a madridi régió populista néppárti vezetője is, akit gyakran emlegetnek Feijóo lehetséges utódjaként. Ő azt mondta: Pedro Sánchez „zsarnoki módon zsákutcába próbál minket vezetni” egy maréknyi szavazatért cserébe.
Santiago Abascal, a szélsőjobboldali Vox párt vezetője – amelynek felemelkedése nagyban köszönhető a katalán függetlenség heves ellenzésének – az amnesztiát „az alkotmány és a keményen dolgozó, becsületes emberek elleni támadásnak” nevezte, akik „fizetik a bírságokat és az adókat, és betartják a törvényt, még akkor is, ha nem értenek vele egyet”.
Katalónia függetlenségpárti regionális elnöke, Pere Aragonès a jobboldal és a szélsőjobboldal kudarcának minősítette a vasárnapi tüntetést és azt mondta, hogy az csak ahhoz vezethet, hogy még hevesebben követelik majd a függetlenséget. A spanyol Szocialista Párt vezetőjének november 27-ig kell kormányt alakítania, máskülönben Spanyolországban ismét választásokat kell rendezni.