eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Pedro Sánchez miniszterelnök, a kormányzó Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) jelöltje a párt eredményváró rendezvényén Madridban 2023. július 23-án, az előrehozott parlamenti választások napján. Sánchez pártja 31,8 százalékos támogatottsággal a második helyen végzett az Alberto Núnez Feijóo vezette jobboldali Spanyol Néppárt (PP) mögött.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/Rodrigo Jiménez

Választás után - A jobb- és baloldal is győzelmet hirdetett Spanyolországban

Előre hozott parlamenti választást tartottak vasárnap Spanyolországban. Ennek eredményéről Szabó Barnabást, a Magyar Külügyi Intézet külső szakértőjét kérdeztük.

A vasárnapi spanyolországi előre hozott választások után mindkét blokk győzelmet hirdetett, miután a Pedro Sánchez jelenlegi miniszterelnök vezette Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) ugyan kevesebb mandátumot szerzett, mint a konzervatív Néppárt (PP), de a korábbi választásokhoz képest növelni tudta a támogatóinak, illetve parlamenti helyeinek számát.

"A kisebbik baloldali koalíciós partner szintén nem szerepelt annyira rosszul, míg a szélsőjobboldali VOX, melyről sokan azt gondolták, hogy kulcsszerepe lesz a Partido Popular kormányalakításában, épp utóbbi javára vesztett szavazatokat, így a két legnagyobb jobboldali párt jelenleg nem éri el az abszolút többséget a spanyol kongresszusban" – fogalmazott az InfoRádióban Szabó Barnabás, a Magyar Külügyi Intézet külső szakértője; vagyis szerinte

még semmi sem dőlt el.

Elmondása szerint a lehetséges baloldali és jobboldali koalíciós partnerek mandátumai alapján – egyetlen mandátummal – a Pedro Sánchez-féle tömörülés felé billen a mérleg nyelve, de ehhez sok párt együttműködése szükséges.

"Mindenesetre az előre hozott választással a jelek szerint a szocialista miniszterelnöknek részint sikerült a kármentés, bár nem annyira, hogy különösebb nehézségek nélkül tudja folytatni a kormányzást" – mondta.

Bár tény, hogy Sánchez a korábbi ciklusaiban már szert tett némi gyakorlatra, hogy valahogy összeépítse ezt az „egészen színes” koalíciót, de ez most – amennyiben sikerül a beiktatása – még nagyobb feladat lesz

– mondta Szabó Barnabás.

A Magyar Külügyi Intézet munkatársa kitérve a nagykoalíció lehetőségére úgy fogalmazott: matematikailag talán ez lenne a legpraktikusabb megoldás, de ezek láthatóan egyre nehezebben működnek Európában, Spanyolországban pedig nincs is igazán hagyománya. Ráadásul midként oldal – győzelmet hirdetve – azt hangoztatta: meg kell állítani a másikat – jegyezte meg Szabó Barnabás.

Ami a néhány hónappal ezelőtti helyhatósági választásokat illeti, ahol jelentős vereséget szenvedett el a Spanyol Szocialista Munkáspárt, a szakértő szerint ennek hátterében nincs egy konkrét tényező, csupán Pedro Sánchez népszerűsége „kissé elhasználódott”. Egyszerűen csak működött a váltógazdaság, és a választópolgárok úgy érezték, most már talán másnak kellene megoldás találnia a felmerülő problémákra. „És végül ebből sikerült felráznia saját szavazóit Pedro Sáncheznek.”

Uniós elnökség

A Magyar Külügyi Intézet munkatársa úgy véli, a várhatóan elhúzódó kormányalakítási tárgyalások bizonyosan elvonnak majd energiákat a spanyol uniós elnökségről, de a spanyolok nyilván jó előre felkészültek és megszervezték a teendőiket. Akárhogy is zárul a helyzet Spanyolországban, az elhúzódó kormányalakítás miatt valószínűleg az elnökség jó részét Pedro Sánchez kormánya fogja vinni – tette hozzá Szabó Barnabás, aki a kormányváltás, akár egy újabb választás kiírása szintén nem kedvezhet az európai politika irányításának, megszervezésének. Szerinte amúgy Pedro Sáncheznél inkább a spanyol miniszterelnökség élvez prioritást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×