A Sajót tavaly februárban festette vörösre a Siderit 2008-ban bezárt alsó-sajói vasércbányájából kifolyó víz. A mérések megerősítették, hogy a vas, a mangán, a szulfátok és az arzén szintje is többszörösen meghaladta a megengedett értékeket a folyó vizében.
Június végén sikerült csökkenteni a folyóba jutó bányavíz mennyiségét, de a szennyezést nem tudták teljesen megállítani. A Rozsnyói, a Nagyrőcei és a Rimaszombati járásban továbbra is rendkívüli helyzet van érvényben a Sajó mentén.
Viszont a szlovák környezetvédelmi minisztérium tavaly augusztus végén még azt a tájékoztatást adta, hogy vizsgálataik szerint
a Sajó növényvilágát nem károsította jelentős mértékben a szennyezett bányavíz, és egyes halfajok is visszatérnek a folyóba.
A folyó három szakaszán végezték a megfigyelést, és mindhárom helyen megfelelőnek nevezhető állapotot találtak. A Vízgazdálkodási Kutatóintézet a halfajok megfigyelését is elvégezte. A legszennyezettebb részekről számos faj eltűnt, illetve egyes fajokon belül hiányoznak a különböző korú példányok.
Igaz, mostanra a folyó színe már nem vörös, és a vízszennyezettség mértékét is sikerült némileg csökkenteni, de nem teljes mértékben. Orosz Örs, a Szövetség párt tagjaként tavaly elsőként hívta fel a hatóságok figyelmét a Sajó szlovákiai szakaszán történt természeti katasztrófára. A politikus és örökségmentő aktivista szerint
a folyómederben továbbra is többtonnányi szennyezett üledék van,
de ezzel egyáltalán nem törődnek az illetékesek. Úgy véli, a legnagyobb gondot az jelenti, hogy a Sajó ügyének nincs gazdája, a minisztériumok pedig próbálják egymásra hárítani a felelősséget. A környezetvédelmi tárca szerint a kormánynak kell döntenie arról, milyen tartós megoldással lehet felszámolni a folyó szennyezését.
A minisztérium most viszont felmérte, hogy nagyjából 6,2 millió euróba, azaz 2,6 milliárd forintba kerülne a folyó szennyezettségének felszámolása. A zöldtárca szerint durva költségbecslésről van szó, a kiadások a környezetvédelmi, az egészségügyi és a gazdasági minisztériumot terhelnék. Azt is hozzátették, hogy a környezetvédelmi minisztérium már március első felében leadta a szlovák kormányhivatalban a Sajó mentén kihirdetett rendkívüli helyzet alatt végzett mentési munkák megtérítésére vonatkozó javaslatot, illetve a rendkívüli helyzet visszavonásához szükséges óvintézkedések listáját.
„A javaslatot már e heti ülésén, vagy az elkövetkező hetekben megvitathatja a kormány”
– tette hozzá a környezetvédelmi minisztérium. A szlovák állam szerint az alsó-sajói bányában elvégzett betoninjekcióval lehet megakadályozni a folyó további szennyezését, ennek tervét az Állami Vasércbánya Társaság készíti elő a bányamentő szolgálattal.