eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Temelin, 2011. április 6.A Temelini Atomerőmű  cégtáblája és rajta a létesítmény neve látható cseh nyelven egy hűtőtorony mellett, Dél-Csehországban. (MTI/EPA/Filip Singer) *** Local Caption *** 00000490025090  EPA/CZE / HO  EDITORIAL USE ONLY *** Local Caption *** 00000490025090
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Így tud átállni Csehország oroszról amerikai fűtőelemekre

A Roszatom orosz állami holding részét képező TVEL cég helyett az amerikai Westinghouse társaság szállítja a nukleáris fűtőanyagot a cseh atomerőművekbe a jövőben, közölte a Cseh Energetikai Művek, amelynek nyeresége megnyolcszorozódott a tavalyi évben.

A Cseh Energetikai Művek, a ČEZ tulajdonában két atomerőmű van. Az egyik Dukovanyban, a másik Temelínben. Ezek közül az első üzemel hosszabb ideje, üzembehelyezésére még a ´80-as években került sor, s az azóta eltelt közel 40 évben Oroszországból szerezte be az atomenergia előállításához szükséges fűtőanyagot. A fiatalabb, a 23 éve működő temelíni atomerőmű szintén orosz fűtőrudakat használ, de itt kipróbálták már az amerikai fűtőrudakat is.

A ČEZ a tavaly februárban kirobbant háború kitörése után határozta el, hogy a biztonsági szempontokat figyelembe véve amerikaira cseréli az addig használt orosz fűtőanyagot. Az energetikai művek részvényeinek 70 százaléka a cseh állam tulajdonában van, az amerikaiakkal kötött megállapodás pénzügyi részletei nem ismertek. A napvilágot látott információk szerint

a nukleáris fűtőrudak a Westinghouse svédországi leányvállalatánál készülnek.

Az amerikai vállalat a francia Framatome céggel együtt jövőre kezdi meg a nukleáris fűtőelemek Csehországba szállítását. A ČEZ nukleárisfűtőrúd-tartaléka mintegy három évre elegendő. Ezt a szintű tartalékot a vállalat a jövőben is szeretné fenntartani.

Daniel Beneš, a Cseh Energetikai Művek vezérigazgatója elmondta, hogy a fűtőrudak szállításának bebiztosítása nyugati cégek által jelentős lépés nemcsak Dukovany és Temelín, hanem az egész cseh energiaipar számára, s ezáltal jelentősen megnő Csehország energiabiztonsága.

A cseh kormány egyébként a két atomerőmű kapacitásának bővítését tervezi.

A Westinghouse már jelezte, hogy érdeklődik a projekt iránt, és részt vesz a pályázaton. Az amerikaiak mellett a francia EDF és a dél-koreai KHNP csoport nyújtott be pályázatot, ezeket jelenleg a ČEZ szakértői tanulmányozzák. Az energetikai vállalat napokban kiadott közleménye szerint 2022-ben megnyolcszorozódott a Cseh Energetikai Művek nettó nyeresége. A 2021-es 9,9 milliárd koronás nyereség után tavaly közel 81 milliárd korona folyt be a ČEZ számlájára, melynek vezetősége rámutatott, hogy mindez az ukrajnai orosz invázió miatt rendkívül megugrott villamosenergiaár emelkedésének, a ČEZ nemzetközi piacokon elért jó eredményeinek és a csoport erőművei biztonságos üzemeltetésének köszönhető.

Ez az eredmény az elemzők várakozásait is meghaladta. A szakértők előzetesen 70 milliárd koronás nyereséget prognosztizáltak.

„A 2022-ben elért pénzügyi eredményünk rekordnagyságú osztalék kifizetését valószínűsíti. Ez a mai szabályok szerint 63 milliárd korona kifizetését tenné lehetővé, amiből 44 milliárd koronát az állam kapna” – mondta Daniel Beneš vezérigazgató hozzátéve, hogy az idei évtől érvényes rendkívüli adók címén a ČEZ további mintegy 60 milliárd koronát fizet be az államkasszába. A vállalat által az államnak befizetett összeg így az idén meghaladja a 100 milliárd koronát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×