Paprikás volt a hangulat a brit parlament Mentelmi Bizottságában, ahol Boris Johnson volt miniszterelnököt hallgatták meg a Partygate néven elhíresült botránysorozat kapcsán.
A szerdai meghallgatás azzal a már a briteknél is ritka jelenettel indult, hogy Johnson megesküdött a Jakab király Bibliára, majd közölte "szívemen a kezem, nem hazudtam a parlamentnek, a nyilatkozataimat jóhiszeműen tettem, annak alapján, amit akkor tudtam és hittem".
A bizottság, amelyet a rivális Munkáspárt egyik veterán politikusa, Harriet Harman vezet - de amelyben többségben vannak a konzervatívok - ugyanis arra kényszerítette Johnsont, hogy nézze meg a Partygate-botrány során tett parlamenti felszólalásait.
Egy ponton a szokásos "a legdurvább bírálatot is hagyom elmenni mellettem" johnsoni módszert feladva
láthatóan idegessé vált
és "komplett nonszensznek" nevezte, amikor megkérdezték tőle: miért nem kért tanácsot vezető beosztottaktól, hogy egyes hivatali összejövetelek megsérthetik-e a karanténrendelkezéseket?
Harman erre visszakérdezett:
"Ha én 100-zal száguldok és azt a kilométerórán is látom, kissé furcsa lenne azzal jönnöm, hogy valaki más megnyugtatott, hogy nem ez a helyzet, nem?"
A brit közvéleményben nagy visszatetszést keltettek azokat a fotók, amelyen azt látni, hogy zárt térben Johnson és több beosztottja áll egymás mellett, akár csak 30-40 centi távolságban, miközben akkor még az egyszerű polgárok csak a saját háztartásbeliekkel lehettek egy tető alatt, máshol pedig elő volt írva nekik a 2 méteres távolságtartás.
Johnson erre azzal reagált, hogy
a távolságtartási szabályokat csak akkor kellett betartani, "amikor lehetséges volt",
és különben is, a XVIII. századi Downing Street-i hivatal túlságosan "zsúfolt", majd azzal vádolta a testületet, hogy egyszerre "nyomozó, ügyész, bíró és esküdtszék".
A Mentelmi Ügyek Bizottsága - ha úgy találja, hogy Johnson tudatosan nem mondott igazat, akkor - 10 napra felfüggesztheti a volt kormányfő mandátumát. Kommentátorok szerint ez időközi választásokhoz vezetne a választókerületében, és akár véget érhetne képviselői karrierje is.
Johnson jelezte: nem biztos, hogy elfogadja a testület véleményét, és azt üzente: "majd meglátjuk".
Kérdés, hogyan lehet ebből az áhított "nagy visszatérés". A brit Konzervatív Párt egyes köreiben még mindig népszerű volt miniszterelnök megcsappant befolyására utal, hogy a meghallgatás szünetében szavazott a parlament Rishi Sunak jelenlegi miniszterelnök és az Európai Unió északír záradékalkujáról. Johnson ellene kampányolt, de a 355 tory képviselőből csak 21-en tartottak vele, ami Sunak elsöprő győzelmét jelenti.