eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
A Fecskék orosz műrepülő csoport MiG-29-es harci gépekkel tart bemutatót a MAKSZ 2021 moszkvai nemzetközi repüléstechnikai és űrhajózási kiállításon a Moszkva melletti Zsukovszkij katonai repülőterén 2021. július 21-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

A szlovákok többsége nem helyesli a MiG-ek átadását Ukrajnának – a Kreml sem hagyta szó nélkül

Szlovákia átadja Ukrajnának MiG-29-es vadászgépeit és a Kub rakétaelhárító rendszer egy részét. Erről pénteki online ülésén döntött Eduard Heger megbízott kormánya.

Eduard Heger ügyvezető szlovák miniszterelnök szerint a MiG-29-es vadászrepülők átadásáról szóló nemzetközi megállapodást egyhangúlag hagyta jóvá a kormány, és a felszereléseket az alkotmánnyal összhangban ajándékozza el.

A vadászgépek háborúba küldéséről tájékoztatták Zuzana Čaputová államfőt, és az átadással egyetért Boris Kollár házelnök is. „A vadászgépek átadásának folyamatát koordináljuk Lengyelországgal, Ukrajnával és további szövetséges államokkal” – magyarázta Edurad Heger. Hangsúlyozta, hogy a MiG-ek a civil lakosság védelmét fogják szolgálni, és

visszautasítja, hogy Szlovákia ezzel a lépéssel a háború részesévé válik.

Jaroslav Naď megbízott védelmi miniszter elmondta, összesen 13 vadászgépet ad át az ország, továbbá a Kub légvédelmi rendszert, a hozzá tartozó pótalkatrészeket és muníciót. Naď megerősítette, hogy Szlovákia az átadott eszközökért ellentételezést kér az Európai Békekeretből, emellett az Egyesült Államok kétoldalú ajánlatot tett haditechnikai felszerelés átadására, melynek értéke körülbelül 700 millió dollár. „Összességében 900 millió dolláros ellentételezésről van szó” – tette hozzá a tárcavezető azzal, hogy Szlovákia védelmi képességeit tekintve előnyös cseréről van szó.

A védelmi miniszter szerint az Európai Békekeretből érkező pénzt már a következő kormány fogja megkapni. A haditechnika átadása több hétig eltart, zajlanak a többoldalú egyeztetések. „Operatív biztonsági okokból azonban nem tájékoztatunk a részletekről” – tette hozzá Jaroslav Naď, és elárulta, hogy a vadászgépek még Szlovákiában vannak.

Daniel Zmeko szlovák vezérkari főnök kijelentette, a MiG-29-es vadászgépek elajándékozása nincs semmilyen hatással az ország védelmi képességeire, azokat a hadsereg már nem használta, és a jövőben sem használta volna. „Ami a Kub-rendszert illeti, akkora részt adunk át belőle, amekkora nem jelent kockázatot számunkra” – jegyezte meg a vezérkari főnök.

A vadászgépek Ukrajnának adományozásáról a szlovák lakosság véleményét is kikérte az Ipsos közvéleménykutató-ügynökség. A felmérésből az derült ki, hogy

a megkérdezettek csupán 26 százaléka tartja helyes lépésnek a MiG-ek továbbítását a háborúba.

A válaszadók 12 százaléka ért egyet határozottan azzal, hogy Szlovákiának vadászgépeket kellene küldenie Ukrajnának, további 14 százalék pedig inkább egyetért, ezzel szemben az ellenzők aránya közel 60 százalék. A megkérdezettek 37 százaléka határozottan egyetért azzal, hogy az Ukrajnának küldött fegyverek meghosszabbítják a háborút, míg 22 százalékuk inkább egyetért ezzel a felvetéssel.

Oroszország máris reagált, Dmitrij Peskov, a Kreml szóvivője azt üzente,

az Ukrajnának átadott vadászgépek meg lesznek semmisítve.

(A nyitókép illusztráció.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×