eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

Bajban vannak a techóriások, elbocsátási hullámok követik egymást

Tízezer munkavállalót, a dolgozók közel 5 százalékát bocsájtja el a Microsoft, csatlakozva más technológiai cégekhez, amelyek az utóbbi időben létszámcsökkentésbe kezdtek. A vállalat így is kevesebbeket tesz ki, mint amennyi embert a pandémia idején felvett.

"Makrogazdasági körülmények és a változó ügyfélprioritások" – ezzel indokolta szerdán a Microsoft, hogy lapátra teszi tízezer alkalmazottját.

A szoftveres óriáscég közölte, hogy hardverportfóliójában is változtatásokat hajt végre, és irodákat von össze. Tudósítók azonban megjegyzik, hogy a Microsoft jóval kevesebb munkahelyet szüntet meg, mint amennyit a koronavírus-járvány létrehozott – amikor az otthoni munka elterjedésével megugrott a kereslet a munkahelyi szoftverek és a felhőalapú számítástechnikai szolgáltatások iránt.

A most bejelentett elbocsájtásokkal kapcsolatban Joshua White, a Vanderbilt Egyetem pénzügyi professzora azt mondta az AP hírügynökségnek:

„túlzásba vitték a munkaerő-felvételt".

A Microsoft-dolgozók létszáma a pandémiát követő két pénzügyi évben mintegy 36 százalékkal bővült, a 2020 június végi 163 ezer főről 2022 júniusára 221 ezerre nőtt.

"Miközben egyes területeken megszüntetünk szerepköröket, a kulcsfontosságú stratégiai területeken továbbra is felveszünk munkatársakat" - mondta Satya Nadella vezérigazgató. Elmondta, azt is hogy azok az ügyfelek, akik a világjárvány idején felgyorsították a digitális technológiára fordított kiadásaikat, most megpróbálják "optimalizálni azokat, hogy kevesebből tudjanak többet elérni".

"Azt is látjuk, hogy a szervezetek minden iparágban és földrajzi területen óvatosságot tanúsítanak, mivel a világ egyes részein recesszió van, más részein pedig recesszióra számítanak" – tette hozzá. Nemcsak a Microsoftnál küldözgetnek felmondóleveleket, más technológiai vállalatok is leépítettek munkahelyeket a gazdasági lassulással kapcsolatos aggodalmak közepette.

Az Amazon és az üzleti szoftvereket gyártó Salesforce a hónap elején jelentett be jelentős létszámleépítéseket.

Az Amazon – amely a pandémia miatt megduplázta a létszámot - közölte, hogy körülbelül 18 ezer állást fog megszüntetni és szerdán megkezdte az érintettek értesítését az Egyesült Államokban, Kanadában és Costa Ricában, és hamarosan más régiók is sorra kerülnek. A novemberben megkezdett elbocsájtások a seattle-i székhelyű vállalat történetének legnagyobb létszámleépítései, bár csak a globális, 1,5 milliós munkaerő töredékét érintik.

A nagy techcégek sorában a Facebook gazdája, a Meta is elbocsájtásokat jelentett be. Dan Ives, az amerikai Wedbush Securities pénzügyi szolgáltató cég elemzője azt mondta, hogy a cégek „ötös erősségű gazdasági viharral néznek szembe... éjfélt ütött az óra a techszektorban az elmúlt évtized hipernövekedése után... most tépik le a ragtapaszt, hogy megőrizzék a profitot, és csökkentsék a költségeket”.

"Őszintén szólva, nekünk a technológiai iparban is hatékonyabbá kell válnunk, nem igaz?" - mondta mostani lépéseiről a vezető.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×