eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A Barátság II. kőolajvezeték fogadópontja a Mol Nyrt. százhalombattai Dunai Finomítójában 2022. május 24-én.
Nyitókép: A Barátság II. kőolajvezeték fogadópontja a Mol Nyrt. százhalombattai Dunai Finomítójában 2022. május 24-én. MTI/Szigetváry Zsolt

Még alaposan betankol az orosz dízelből Európa az embargó előtt

Pár hónap és életbe lépnek a finomított üzemanyagra kivetett szankciók. Október és november között 126 százalékkal megugrott a termékek importja.

Az EU egy sor szankcióval bünteti Moszkvát az Ukrajna elleni invázióért, és ezek egyike az orosz energiahordozóktól és üzemanyagoktól való függőség felszámolása. Úgy tűnik, hogy erkölcs ide, erkölcs oda, amíg lehet, addig bőszen vásárolják az európaiak az orosz dízelt. Az üzemanyagra és más finomított termékekre februárban lép életbe az európai embargó.

Ezt megelőzően drámai módon megugrottak a vásárlások, a cégek valósággal halmozzák az orosz dízelt. Az Amszterdam-Rotterdam-Antwerpeni olajfinomító-csomópontban például november 1. és 12. között napi 215 ezer hordóra ugrott a betöltött dízel mennyisége. Ez 126 százalékos növekmény októberhez képest – mondta a Reutersnek Pamela Munger vezető ágazati szakértő.

Mint a Business Insider megjegyezte, az orosz üzemanyagtól való függőség folyamatosan csökken:

immár 50 százalékkal kisebb, mint az ukrajnai invázió előtt, de Moszkva még így is Európa legnagyobb dízel-szállítója.

Eugene Lindell, a finomított termékekkel foglalkozó osztály főnöke a Facts Global Energy nevű cégnél úgy becsülte, hogy az orosz dízelmennyiség kiváltására napi 500-600 ezer hordó üzemanyagot kell felhajtania – valahonnan máshonnan – Európának.

Így februárig az európaiak fejvesztve veszik a még legális üzemanyagot, miközben december 5-én életbe lép a tengeri úton szállított orosz olaj behozatali tilalma.

De nemcsak az EU keménykedik Oroszországgal: Moszkva a különböző szankciós csomagokra válaszul már az idén leállította a földgázszállítást sok európai országnak (Magyarországnak nem), ami hozzájárult az Európát sújtó energiaválsághoz.

A Nemzetközi Energiaügynökség szerint a következő fejezet ebben a krízisben a dízelhiány lehet, tovább gerjesztve az európai inflációt. A dízel ára már így is emelkedik egy fontos európai finomító bezárása nyomán, amivel napi 3,5 millió hordónyi üzemanyag tűnt el a piacról.

Közben az ügynökség szerint a tavalyi, hasonló időszakhoz képest már 70 százalékkal drágább a dízel.

Míg az európaiak tehát ebből az üzemanyagból próbálnak a lehető legjobban feltankolni, addig

az oroszok is készülnek a következő szankciókra és rekordmennyiségű olajat exportálnak Ázsiába,

mielőtt az európai biztosítások és más szolgáltatások eltűnésével jóval nehezebbé válik számukra az export az Európán kívüli országokba is.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×