eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Hydrogen logistics concept. Truck with gas tank trailer on the road lined with solar power plants. 3d rendering
Nyitókép: Petmal / Getty

Olyat csinálnak egy brit gázerőműben, amire még nem volt példa

Nagy-Britanniában – első ízben – hidrogént kezdenek adagolni a csak csúcsterhelés idején bekapcsolt egyik gázerőműbe. Szakértők szerint a kísérlet csökkenti az erőmű karbonlábnyomát és közben többet tudnak meg arról, milyen szerepet játszhat a hidrogén az energiatermelésben.

Mint a Nemzetközi Energiaügynökség megjegyezte: a hidrogén az egyik legjobb lehetőség a megújuló energiaforrásokból származó energia tárolására, és akár napokon, heteken vagy hónapokon át a legalacsonyabb költség mellett tárolhat elektromos energiát.

A hidrogén és a hidrogénalapú üzemanyagok révén nagy távolságokra lehet megújuló energiaforrásokból származó energiát szállítani – az olyan bőséges nap- és szélerőforrásokkal rendelkező régiókból, mint például Ausztrália vagy Latin-Amerika, a több ezer kilométerre lévő, energiaéhes városokba. (Mindez azt jelenti, hogy a megújuló energiából létrehozott hidrogént úgynevezett üzemanyagcellákban újra árammá alakítják).

Egy másik – a most tesztelt – módszer, hogy kombinált üzemű gázerőművekben égetik el körülbelül 60 százalékos hatékonyság mellett.

A britek a Centrica energiacég úgynevezett csúcserőművébe pumpálják be a hidrogént. Az ilyen telepeket csak néhány órára, akkor szokták bekapcsolni, amikor különösen megugranak az áramigények vagy amikor kevés energia kerül a hálózatba megújuló forrásokból.

A kísérlet kezdeti stádiumában a hidrogén-földgáz keverékben csak három százalékot tesz majd ki a hidrogén, arányát fokozatosan 20 százalékra emelik.

A remény az, hogy sikerül teljesen hidrogénalapúra átállítani az erőművet, ami utat nyithat más erőművek dekarbonizációjához, azaz hogy ne fosszilis forrásokkal működtessék azokat.

A Brigg nevű erőműben olyan biometán-technológiát alkalmaznak majd, amelynek segítségével a korábbinál olcsóbban lehet – árammal – hidrogénre és oxigénre bontani vízmolekulákat.

A Centrica – más energiacégekhez – hasonlóan extraprofitra tett szert az ukrajnai háború idején megugrott földgázárak miatt. Most a pénz egy részéből hatalmas akkumulátorteleppé alakítja át a Brigg erőművet, amely a közeli szélerőművekben generált áramot tárolja majd.

Annak ellenére, hogy a hidrogén látszólag zöld technológia, Nagy-Britanniában heves vita folyik a használatáról, miközben lobbisták tömege próbálja népszerűsíteni a brit parlamenti képviselők körében – írta a Guardian.

A Businessgreen nevű szakportál pedig azt jegyezte meg, hogy egyes szakértők szerint a jelenleg korlátozott hidrogéntermelési kapacitást olyan iparágak számára kéne elkülöníteni, amelyeket a legnehezebb átállítani az áramalapú energiafelhasználásra, mint például a műtrágya, hajózási, légi szállítási ágazat, az idény jellegű energiatárolás, a műtrágya és tápszergyártás.

(Nyitóképünk illusztráció.)

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×