eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Orosz zászlókat lengető emberek ünnepelnek Moszkvában 2022. szeptember 30-án, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette a négy kelet-ukrajnai régió Oroszországhoz csatolását. Putyin a szakadár Donyecki és Luhanszki Népköztársaság, valamint Herszon és Zaporizzsja megye vezetőivel írta alá a csatlakozásról szóló egyezményt.
Nyitókép: MTI/AP

Szlovák kormányfő: Ha Putyin elveszíti a befolyását Európában, megnyugszik a gázpiac

Eduard Heger szerint az orosz elnök hibrid háborút folytat Európa ellen, játszik a gáz árával és a mennyiségével, és csak a saját haszna érdekli.

„Ha Vlagyimir Putyin orosz elnök elveszíti a befolyását Európában, megszűnik a bizonytalanság, megnyugszik a gázpiac és csökkenni fog az ár” – mondta Eduard Heger szlovák kormányfő az Európai Politikai Közösség prágai csúcstalálkozója után. A miniszterelnök úgy fogalmazott, az orosz elnök ugyanannyi bevételt akar lényegesen kevesebb teljesítésért.

Csütörtökön a prágai várban tartották meg az Emmanuel Macron francia elnök által kezdeményezett Európai Politikai Közösség első csúcstalálkozóját. 43 európai ország vezetői találkoztak a Hradzsinban, hogy megvitassák a békével, a biztonsággal, az energiával, éghajlatváltozással és a gazdasággal kapcsolatos kérdéseket. Petr Fiala a házigazda cseh miniszterelnök elmondta, hogy az Európai Politikai Közösség nem akar új európai szervezetté válni, és nem célja helyettesíteni a már létező együttműködési formákat.

Az Emmanuel Macron francia elnök által kezdeményezett informális platform célja, hogy az Európai Uniónál szélesebb körben rugalmasan lehetőséget nyújtson időszerű, többeket érdeklő politikai kérdések kötetlen megvitatásához. A cseh kormányfő szerint jelenleg az a legfontosabb, hogy az ukrajnai háború árnyékában Európa keresse a békéhez és a biztonsághoz vezető utat. A közös témák ezzel nem értek véget, hiszen nemzetközi szinten kell foglalkozni az inflációval, az energiaforrások biztosításával, a fenntartható gazdasági növekedéssel és a romló európai életkörülményekkel.

Eduard Heger szlovák kormányfő szerint a gáz ára lesz a kulcskérdés. „Mi azt a gázt vásároljuk, ami eredetileg Ázsiába ment volna, de most Európába érkezik. A gázárakat úgy kell beállítani, hogy számunkra garantált legyen a szállítás és az elegendő kapacitás is. Mert

hiába lesz alacsony a gáz ára, ha nem kapunk, akkor ez rajtunk semmit sem segít”

– magyarázta a kormányfő. Eduard Heger Prágában köszönetet mondott a norvég miniszterelnöknek a gázszállítás növelésért a nemrég átadott lengyelországi gázvezetéken keresztül, mivel ez Szlovákia számára is előnyös.

Heger úgy véli, akkor csökkenhet a gáz ára, ha az orosz elnöknek nem lesz akkora befolyása Európában. „Vlagyimir Putyin hibrid háborút folytat Európa ellen.

Játszik a gáz árával és a mennyiségével, és csak a saját haszna érdekli.

Ugyanannyi bevételt akar lényegesen kevesebb teljesítésért” – mondta a szlovák miniszterelnök.

Pozsony uniós szinten azt fogja szorgalmazni, hogy a 27 tagállam megállapodjon az árról. Heger szerint Oroszország fenyegetést jelent, ezért az uniós országoknak egységesnek kell lenniük és együtt kell működniük. „Azzal, hogy az egyes tagállamok külön igyekeznek vásárolni, feleslegesen felverik az árakat, mert egymással versenyeznek” – tette hozzá Eduard Heger. Közölte, hogy az Európai Politikai Közösség csütörtöki ülésen még nem tárgyaltak részletesen a magas gázárakról. Ez várhatóan az Európai Tanács pénteki informális ülésén lesz téma.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×