Politikai kommentátorok régebben Bill Clinton volt amerikai elnököt keresztelték el „Comeback Kid”-nek, azaz a „túlélő kölyöknek”, most, hogy Boris Johnson brit kormányfő egy csokorra való botránnyal a háta mögött túlélte a saját pártjában ellene kezdeményezett bizalmi szavazást, talán őrá jobban illik a név. „Ez egy nagyon jó eredmény a politika és az ország számára. Meggyőző, határozott eredmény” – mondta a miniszterelnök az esti szavazás után.
Tényleg meggyőző? Az eredmény ellenére a brit a sajtó azzal van elfoglalva, hogy a toryk 41 százaléka döfött tőrt a hátába, és a kormányfő immár sebzett vad. Vegyük például a hozzá általában lojális Daily Telegraph című lapot, a maga minimum 6 darab Johnson tematikájú cikkével. „Többé nem életképes... Üres győzelme szétszakította a pártot... Eliszkolt a zsírral bekent malac, de köröznek a keselyűk... Rosszul játszott a középszerű kártyákkal” – szóltak a címek.
A mérsékeltebb Financial Times szerint Johnson „átküzdötte magát, de kárt okozott a bizalmi voks”, míg a nem éppen a „fan clubba” tartozó liberális Guardian szerint
„A toryk ajánlata az országnak: egy béna kacsa vezér és egy zavarodott párt”.
Hétfőn, a szavazás előtt a Johnson-csapat keményen dolgozott, hogy megerősítse a támogatását. Azzal riogatott, hogy az adományozók elfordulnak a párttól, ha megbuktatják Johnsont. Ingadozó képviselőknek kormányposztokat ígértek, a pozícióban lévő, de „langyos” kabinettagokat pedig elbocsájtással fenyegették. A karanténszabályok megsértése miatt kirobbant partygate-botrányban „megsebzett” kormányfő pedig azt magyarázta a képviselőknek: elég volt már abból, hogy „a párt magával foglalkozik”– írta Financial Times.
Csakhogy sok, nem magas pozícióban lévő és választóival közelebbi kapcsolatot ápoló tory-képviselő a saját bőrén érezte a népharagot, ezért elfordult tőle.
Johnson most azzal próbál lendületben maradni, hogy beígért egy nagy, gazdasági témájú beszédet a jövő hétre, amiben bedobhatja a valamikori adócsökkentések ígéretét.
Bár egy kicsit fellélegezhet, a toryk júniusban két időközi választáson próbálnak majd megvédeni két mandátumot – az eredmény jó fokmérője lehet a szavazók hangulatának.
„Ez nem vízválasztó. Akinek nem tetszett, annak továbbra sem tetszik. Vér fröccsent a szőnyegre, polgárháború van”
– jellemezte a brit Konzervatív Párt helyzetét az FT-nek egy kormánytag.
A lap szerint a lázadók nem nyugszanak: felmerült, hogy kormánypárti képviselők blokkolhatják a kormány törvényjavaslatait vagy módosíthatják a szabályokat, hogy új bizalmi voksot lehessen tartani. És akkor még nem is beszéltünk az ellenzéki Munkáspártról, amely értésre adta: nekik öröm, hogy egy meggyengült kormányfőt üthetnek a választásokig.