eur:
409.93
usd:
376.27
bux:
74411.56
2024. november 5. kedd Imre
Boris Johnson miniszterelnök távozik a londoni kormányfői rezidenciáról, a Downing Street 10-ből 2022. május 26-án. Johnson továbbra is nagy politikai nyomás alatt van, és a britek többsége szerint le kellene mondania, mivel a közelmúltban újabb fotók kerültek nyilvánosságra egy olyan Downing Street-i partiról, amelyet a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt szigorú korlátozások idején tartottak a részvételével. A londoni miniszterelnöki hivatalban a zárlatok idején tartott partik ügyében Sue Gray, a brit közigazgatási szolgálat magas beosztású tisztviselője is vizsgálatot folytat.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Boris Johnson „üres” győzelme: „eliszkolt, de köröznek a keselyűk”

Megúszta a bizalmi szavazást saját pártjában Boris Johnson brit kormányfő. Őt és híveit azonban megdöbbentette, hogy közel 40 százalék szavazott ellene. A brit konzervatívokat korábban Európa-kérdése osztotta meg, most úgy tűnik, a miniszterelnök.

Politikai kommentátorok régebben Bill Clinton volt amerikai elnököt keresztelték el „Comeback Kid”-nek, azaz a „túlélő kölyöknek”, most, hogy Boris Johnson brit kormányfő egy csokorra való botránnyal a háta mögött túlélte a saját pártjában ellene kezdeményezett bizalmi szavazást, talán őrá jobban illik a név. „Ez egy nagyon jó eredmény a politika és az ország számára. Meggyőző, határozott eredmény” – mondta a miniszterelnök az esti szavazás után.

Tényleg meggyőző? Az eredmény ellenére a brit a sajtó azzal van elfoglalva, hogy a toryk 41 százaléka döfött tőrt a hátába, és a kormányfő immár sebzett vad. Vegyük például a hozzá általában lojális Daily Telegraph című lapot, a maga minimum 6 darab Johnson tematikájú cikkével. „Többé nem életképes... Üres győzelme szétszakította a pártot... Eliszkolt a zsírral bekent malac, de köröznek a keselyűk... Rosszul játszott a középszerű kártyákkal” – szóltak a címek.

A mérsékeltebb Financial Times szerint Johnson „átküzdötte magát, de kárt okozott a bizalmi voks”, míg a nem éppen a „fan clubba” tartozó liberális Guardian szerint

„A toryk ajánlata az országnak: egy béna kacsa vezér és egy zavarodott párt”.

Hétfőn, a szavazás előtt a Johnson-csapat keményen dolgozott, hogy megerősítse a támogatását. Azzal riogatott, hogy az adományozók elfordulnak a párttól, ha megbuktatják Johnsont. Ingadozó képviselőknek kormányposztokat ígértek, a pozícióban lévő, de „langyos” kabinettagokat pedig elbocsájtással fenyegették. A karanténszabályok megsértése miatt kirobbant partygate-botrányban „megsebzett” kormányfő pedig azt magyarázta a képviselőknek: elég volt már abból, hogy „a párt magával foglalkozik”– írta Financial Times.

Csakhogy sok, nem magas pozícióban lévő és választóival közelebbi kapcsolatot ápoló tory-képviselő a saját bőrén érezte a népharagot, ezért elfordult tőle.

Johnson most azzal próbál lendületben maradni, hogy beígért egy nagy, gazdasági témájú beszédet a jövő hétre, amiben bedobhatja a valamikori adócsökkentések ígéretét.

Bár egy kicsit fellélegezhet, a toryk júniusban két időközi választáson próbálnak majd megvédeni két mandátumot – az eredmény jó fokmérője lehet a szavazók hangulatának.

„Ez nem vízválasztó. Akinek nem tetszett, annak továbbra sem tetszik. Vér fröccsent a szőnyegre, polgárháború van”

– jellemezte a brit Konzervatív Párt helyzetét az FT-nek egy kormánytag.

A lap szerint a lázadók nem nyugszanak: felmerült, hogy kormánypárti képviselők blokkolhatják a kormány törvényjavaslatait vagy módosíthatják a szabályokat, hogy új bizalmi voksot lehessen tartani. És akkor még nem is beszéltünk az ellenzéki Munkáspártról, amely értésre adta: nekik öröm, hogy egy meggyengült kormányfőt üthetnek a választásokig.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×