eur:
411.75
usd:
395.5
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
ISTANBUL, TURKIYE - MARCH 29: Russian businessman Roman Abramovich (L) attends the peace talks between delegations from Russia and Ukraine in Istanbul, Turkiye on March 29, 2022. (Photo by Cem Ozdel/Anadolu Agency via Getty Images)
Nyitókép: Cem Ozdel/Anadolu Agency via Getty Images

Orosz-ukrán tárgyalás a "mérgezés árnyékában" – Roman Abramoviccsal

Az orosz-izraeli milliárdos Roman Abramovics is feltűnt az isztambuli keddi közvetlen ukrán-orosz tűzszüneti tárgyalásokon. Hétfőn elterjedt a hír, hogy néhány hete Ambramovicsot ukrán tárgyalókkal együtt megmérgezhették, de azóta felépültek.

A nyilvánosságtól következetesen elzárkózó Roman Abramovicsot, a londoni Chelsea futballklub tulajdonosát brit politikusok úgy állították be, hogy annak a putyini gépezetnek a része, amely lerohanta Ukrajnát.

Abramovicsról – aki ellen olyan kemény szankciókat vezettek be, hogy kénytelen eladni a Chelsea-t és valószínűleg többet nem térhet be a szigetországba – közben elterjedt, hogy március elején az ukrán-orosz tárgyalások néhány ukrán küldöttével együtt megmérgezték, de felépült.

Ő és a többiek is egy időre megvakultak, és hámlani kezdett a bőrük.

Egyes amerikai és ukrán illetékesek szerint viszont a hír kacsa volt, és hétfőn az a furcsa helyezet állt elő, hogy a BBC híroldala visszavonta a tudósítást és bocsánatot kért érte, az esti tévéhíradóban viszont továbbra is azt mondta, hogy megtörténhetett az eset. A Bellingcat, nyílt forrásokból dolgozó tényfeltáró csoport szerint Abramovicsot figyelmeztetni és nem megölni akarták, hogy ne helyezkedjen olyan látványosan szembe a Kremllel, mint más orosz oligarchák tették.

Közben fényképek tanúsága szerint Abramovics Isztambulban volt látható a keddi újabb ukrán-orosz közvetlen tárgyalásokon. Az egyik fotón például Erdogan török elnök társaságában lehetett látni.

A brit sajtó egy része szerint

csokoládéval mérgezhették meg március elején Kijevben,

ahol annak ellenére ott volt, hogy országa már megindította a több ezer polgári lakos és jóval több katona halálával járó ukrajnai inváziót. A harcok miatt összesen 10 millió ember hagyta el otthonát, több, mint 3 millió külföldre menekült.

Abramovics, aki még Putyin orosz elnök hatalomra kerülése előtt szerezte mesés vagyonát, majd egy ideig távol-keleti kormányzó volt, egyfajta „nem hivatalos közvetítőként” volt jelen. A Daily Mail brit lap szerint az ukránok kérték fel, hogy segítsen. A milliárdos Erdogan szóvivője mellett foglalt helyet az asztalnál. Az ukrán oldalon ott ült Rusztem Umerov parlamenti képviselő, akit állítólag szintén megmérgeztek.

A mostani találkozón Dmitro Kuleba külügyminiszter figyelmeztette az ukrán delegáció tagjait, hogy

ne egyenek, ne igyanak és ne érintsenek meg semmit.

Ezért is kaphattak üveges vizet. A delegációk között elmaradt a kézfogás is – korábban az ellenséges viszony ellenére is kezet ráztak a két ország tárgyalói. Utóbbi fejlemény azonban inkább arra utalhat, hogy Kijev még nem számít haladásra, így tűzszünetre sem.

A tárgyalások előtt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megismételte: országa kész feladni a NATO-tagság alkotmányban rögzített célját, és elfogadni a semlegességet. Emellett úgy fogalmazott: kompromisszumkész a Donbassz ügyében, amelynek egy részét orosz ajkú és Moszkva által támogatott szakadárok ellenőrzik.

A Financial Times pedig négy névtelen forrásra hivatkozva azt írta: Moszkva nem akadályozná Ukrajna EU-tagságát, ha az lemondana a NATO-ról. 2013-ban Putyin még harcosan ellenezte Ukrajna és az EU társulási szerződését, azt emlegetve, hogy EU-s termékek vámmentesen jutnának be az orosz piacra. Az egyezmény körüli huzavona robbantotta ki a Majdan-tüntetéseket, majd következett a Krím elcsatolása és a kelet-ukrajnai háború.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×