eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Sanna Marin finn miniszterelnök a Magdalena Andersson új svéd kormányfővel közösen tartott sajtóértekezletén Helsinkiben 2021. december 8-án. Andersson miniszterelnökként először látogatott külföldre.
Nyitókép: MTI/EPA/Compic/Kimmo Brandt

Covid-kitettsége ellenére bulizott a finn miniszterelnök

A brit miniszterelnökségi Covid-botránnyal párhuzamosan Finnországban is nekimentek a miniszterelnöknek – mert hajnalig szórakozott annak tudatában, hogy kontaktusba került koronavírus-fertőzött külügyminiszterével. A kormányfő most bocsánatot kért.

Ettől már az általában szűkszavú és visszafogott finneknek is felforrt a vére: Sanna Marin miniszterelnök a hétvégén úgy bulizott szombat hajnalig egy helsinki nightclubban, hogy előtte néhány órával kiderült: pozitív lett külügyminisztere koronavírus-tesztje.

Miként a briteknél is megindult a kormányszintű kárelhárító művelet – tagadva, hogy a beosztottak illegális karácsonyi partit tartottak volna a tavalyi lezárás közepette – a finnek is felpörgették a PR-gépezetet.

A 36 éves miniszterelnök azt nyilatkozta: azt mondta neki egy illetékes, hogy nem kellett izolálnia magát, annak ellenére, hogy kontaktusba került egy fertőzött személlyel. Az ajánlás szerint a duplán oltott kormánytagoknak nem kell izolálniuk magukat.

Ezt megelőzően arról posztolt a Facebookon, hogy férjével együtt „étteremben voltak, bevásárolni mentek, barátokkal találkoztak és élvezték az estét, az éjszakai életet”.

Most, hogy sokan dühösen fogadták, hogy a vezető lazán kezelte a szabályokat, miközben az átlagpolgártól megkövetelik azok betartását, a kormányfő bocsánatot kért.

„Jobban kellett volna mérlegelnem és ellenőriznem a kapott ajánlást. Nagyon sajnálom, hogy nem értettem meg, hogy ezt kellett tennem”

– írta.

Az ellenzék természetesen gyorsan nekiment a kormányfőnek, nemcsak azért, mert valószínűleg megsértette a Covid-szabályokat, hanem azért is, mert nem vett észre egy későbbi SMS-t, amely felszólította, hogy izolálja magát. Az történt ugyanis, hogy az üzenetet a hivatalos telefonjára küldték, amit otthon hagyott. „Szándékosan nem vittem magammal a kormánytelefont, de a parlamenti telefon nálam volt” – magyarázta és hozzátette, amint meglátta az üzenetet vasárnap reggel, teszteltette magát és az eredmény negatív lett.

Mia Laiho, a parlament szociális és egészségügyi bizottságának elnökhelyettese szerint „nem volt okos és nem volt felelősségteljes magatartás. Magának kell levonnia a konklúziókat”.

Az MTV3 tévécsatorna közvélemény-kutatása szerint

a válaszadók kétharmada szerint „komoly hibát” vétett a kormányfő.

A heves bírálatok ellenére Marin arra büszke lehet, hogy Európán belül Finnországban sokkal enyhébb lefolyású volt a járvány, mint máshol. Az 5 és félmilliós országban közel 200 ezer fertőzést és 1400 halálesetet regisztráltak eddig. Viszont mostanra megugrott a napi fertőzések száma és már nyolc omikron-fertőzöttről számoltak be.

Mint a The Guardian című lap megjegyezte, a 2019-ben, a világ legfiatalabb miniszterelnökének kinevezett Marint sokat bírálták a kormányfői rezidencián tartott partik és az Instagram-influenszereket idéző közösségi média posztjai miatt. Erre ő azt mondta, hogy „a fiatalabb generáció képviselője”.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×