eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
A videófelvételről készült képen tüzet gyújtottak a tiltakozók a koronavírus-járvány megfékezését szolgáló korlátozások elleni tüntetésen Rotterdam belvárosában 2021. november 20-án. A tiltakozók autókat gyújtottak fel, tűzijátékokat gyújtottak meg, kövekkel dobálták a rendőröket, tűzoltókat. Az összecsapások során hét ember megsebesült rendőrségi lövésektől, és húsz embert őrizetbe vettek.
Nyitókép: MTI/AP/Media TV Rotterdam

Leidiótázta a Covid ellen tüntetőket a holland miniszterelnök

Nagyon sok az új fertőzött, és az erősödő járvány elleni intézkedések miatt erőszakos tiltakozások robbantak ki.

A három napon át tartó pandémia-korlátozások miatt tüntetők idióták – ezt mondta Mark Rutte holland miniszterelnök azután, hogy több, mint 100 embert tartóztattak le a lázongások nyomán.

A holland rendőröknek egy ponton a fegyverüket is használni kellett és célzott lövésekkel, éles lövedékekkel sebesítettek meg tiltakozókat.

Az eset még péntek este történt, amikor Rotterdamban a kormány koronavírus-korlátozásai ellen tiltakozók a város bevásárlónegyedén töltötték ki a dühüket. A romló helyzet miatt a holland kormány meg akarja tiltani, hogy a koronavírus ellen be nem oltott személyek olyan helyeket látogassanak, ahol sok ember gyülekezik.

A hétvégén is tomboló tiltakozások káoszt okoztak több holland városban és ennek nyomán Mark Rutte miniszterelnök elég sommás véleményt mondott a lázongókról: „Ez tiszta erőszak volt, amit tiltakozásnak akartak álcázni... Sok az elégedetlenség a társadalomban, mert hosszú ideje próbáljuk kezelni a koronavírus okozta mizériát. De

soha nem fogom elfogadni, hogy idióták tiszta erőszakot alkalmazzanak, csak azért mert elégedetlenek”

– mondta a kormányfő a médiának.

A pénteki, rotterdami események idején felgyújtottak egy rendőrautót, egy másik szélvédőjét pedig egy biciklivel törték be. A rendőrök először vízágyúval próbáltak oszlatni, majd a fegyverükhöz nyúltak.

Négy ember kapott lőtt sebeket

és továbbiak – köztük rendőrök – szereztek egyéb sérüléseket. Csak Rotterdamban 50 embert tartóztattak le.

Bár a hatóságok nyomozást indítottak a fegyverhasználat miatt, világos volt, hogy Ahmed Aboutaleb polgármester a rendőrök oldalán volt: a lázongás olyan volt, mint „az erőszak orgiája” – jellemezte a városban történteket.

A tiltakozók szombaton Amszterdamban és Bredában, jobbára békésen vonultak fel. Vasárnap azonban Hágában ismét fellángolt az időszak, amikor maszkos fiatalok kövekkel dobálták a rendőröket, sőt egy beteget szállító mentő ablakát is betörték. A rendőrök 30 embert vettek őrizetbe.

A múlt héten a holland hatóságok újra bevezették a korlátozásokat, amelyek szerint a bároknak, éttermeknek és boltoknak este nyolckor be kell zárniuk, hogy csökkentsék az országot sújtó Covid-fertőzések számát.

Ennek ellenére az esetszám tovább növekszik –

hétfőn napi 23 ezer új fertőzést regisztráltak, ami a második legrosszabb szám a pandémia kezdete óta.

A Holland Egészségügyi Dolgozók Szakszervezete arra figyelmeztetett, hogy a kórházakban megtelhetnek az intenzív osztályok, miközben egyéb műtéteket és kezeléseket kell visszafogni. A hivatalos statisztika szerint az intenzíven kikötő Covid-betegek 70 százaléka vagy nem vette fel a vakcinát vagy csak egy oltást kapott még. Bár a holland egészségügyi miniszter azt mondta, hogy az ország „messze van” a legrosszabb forgatókönyvtől, a kormány nem zárta ki, a további korlátozásokat. A jelenlegi szabályok szerint az oltottak, a gyógyultak és a negatív teszteredményt produkálók kaphatnak „Covid-belépőt”, amivel beltéri helyszínekre léphetnek be. A jövőben – bár nem mondták meg, mikortól – viszont kizárnák ebből a nem oltottakat.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×