eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

Meglepő helyen bukkantak rá a világ legrégibb nagyüzemi sörfőzdéjére

Hol található a világ legrégebbi sörgyára? Nem az európai kontinensen, hanem Egyiptomban – ahol amerikai és egyiptomi régészek bukkantak egy meghökkentő leletre. Közben a modernkori sörfőzdék komoly veszteségeket szenvedtek el és nagyon várják a karanténok utáni nyitást.

Nyolc darab egység, egyenként 20 méter hosszú, 2,5 méter széles és mindegyikben 40 kerámiatartály, amelyekben gabona és víz keverékét forralták – így néz ki a világ eddig ismert legrégebbi sörfőzdéje.

Az akkor időkben ipari méretűnek számító sörgyárat Egyiptomban, Abüdosz ókóri temetkezési helyen fedezték fel amerikai és egyiptomi régészek. A felfedezést Mosztafa Vaziri, az Egyiptomi Antikvitások Legfelsőbb Tanácsa nevű szervezet főtitkára jelentette be.

Becsléseik szerint a Kairótól 450 kilométerre délre fekvő lelőhely több, mint ötezer éves. Az archeológusok szerint a sörfőzde Namer fáraó idejéből származik, aki időszámításunk előtt 3150 és 2613 között uralkodott – 63 éven át – és aki egyesítette Felső- és Alsó-Egyiptomot.

Az ásatásokat Matthew Adams, a New York-i Szépművészeti Intézet kutatója és Deborah Vischak, a Princeton Egyetem ókori egyiptomi művészettörténet segédprofesszora vezette.

Mint Adams elmondta, a gyár azért épült épp ezen a helyszínen, hogy a fáraók ünnepi eseményeit kiszolgálja. A tudósok bizonyítékot találtak arra is, hogy a sört ókori áldozati szertartásokon is használták.

A tudósok az is megbecsülték, hogy egy gyártási folyamat során 22 és félezer liter sört állíthattak elő.

A gyárról már az 1990-es években tudtak brit régészek, de nem tudták megtalálni a pontos helyszínt.

Abüdoszt megtöltik a korai sírok és templomok és az Ozirisz istennek emelt emlékművek.

A modernkori Egyiptom számára minden lelet jól jön, mert reményei szerint a pandémia után ezekkel vissza tudja csábítani a járvány előtti politikai feszültség és terrortámadások miatt elmaradt turistákat.

Észak-Angliai tudósok közben egy 1895-ben elsüllyedt hajóban talált három palack sört analizáltak. Az elemzéshez a modern DNS-szekvenálási technológiát is bevetették. Ami még izgalmasabb volt a számukra: még mindig működő élesztőt találtak az üvegekben, amelyek elemzésével további információhoz jutottak a viktoriánus kori sörfőzési módszerekről.

Veszteségek

Mindeközben a modernkori sörfőzdék a pandémia csapásait nyögik. Németországban átlagosan 23 százalékos veszteségeket halmoztak fel tavaly, de a kisebb vállalkozásoknál a 80 százalékot is elérte a forgalom visszaesése. Nagy-Britanniában az 1920-as évek óta nem volt ilyen alacsony a sör iránti kereslet. A karanténok miatt a pubok eladásai 56 százalékkal estek vissza.

A Heineken holland gyártó pedig éves 204 millió eurós vesztesége nyomán 8000 ezer dolgozójától válik meg. Ágazati elemzők szerint a pandémia után is folytatódnak a söriparban beindult változások, így az alacsony vagy nulla alkoholtartalmú sör és az ital szerelmesei számára sokkolóan hangzó szénsavas alkoholos vizek térnyerése.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×