eur:
411.73
usd:
395.27
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Koronavírus-vizsgálathoz vesz mintát egy védőfelszerelést viselő egészségügyi dolgozó egy autósoknak felállított prágai vizsgálati ponton 2021. február 1-jén.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Csehországban vasárnap véget ér a szükségállapot – de a járvány nem

Tízórás parlamenti vita után a cseh parlament alsóháza nem hosszabbította meg újabb 30 nappal a vasárnap lejáró szükségállapotot. A kormány attól tart, összeomlik a rendkívül leterhelt cseh egészségügy.

Míg Szlovákiában nem okozott problémát a veszélyhelyzet újbóli meghosszabbítása, addig a cseh parlament alsóháza nem hosszabbította meg újabb 30 nappal a vasárnap lejáró szükségállapotot. Andrej Babiš kisebbségi kormánya elvesztette a kommunisták támogatását, az ellenzék pedig egyértelműen nemet mondott a hosszabbításra. Az ellenzék azt állítja, a kormány nem törekszik arra, hogy a járványhelyzet a szükségállapot fenntartása nélkül is kezelhető legyen, a kormány ugyanakkor azt mondja, hogy e nélkül lehetetlen lesz megállítani a járványt.

A 2020. október 5-én kihirdetett szükségállapot immár hatodik meghosszabbítását 30 nappal, azaz március 16-ig, a kisebbségi koalíciós kormány kérte a képviselőháztól. Andrej Babiš miniszterelnök a szükségállapot meghosszabbítását a romló járványhelyzetre való hivatkozással indokolta. Szerinte bizonyos óvintézkedéseket csak a szükségállapot idején lehet elfogadni.

A személyeskedésektől sem mentes vita több mint tíz órán át tartott a cseh parlament alsóházában. Ez idő alatt egyik oldal sem volt hajlandó engedni a másiknak, és kemény kijelentések is elhangzottak.

„Ha így fognak viselkedni, emberek fognak meghalni. Figyelmeztetem az ellenzék vezetőit, hogy a nevüket minden két hétben újra és újra el fogjuk mondani”

– mondta Lubomír Zaorálek kulturális miniszter.

Ján Hamáček belügyi tárcavezető megismételte korábbi kijelentését, miszerint, ha nem sikerül meghosszabbítani a szükségállapotot, összeomlik a rendkívül leterhelt cseh egészségügy, mert a kabinet nem fogja tudni biztosítani a működéséhez szükséges rendkívüli feltételeket, például a katonaság vagy az orvostanhallgatók segítségét. „Ha nem hosszabítjuk meg a szükségállapotot, Csehország úgy kerül be a történelembe, mint egy olyan állam, amely háború idején hajtott végre leszerelést” – mondta a képviselőházban Hamáček.

Az ellenzéki pártok elutasító álláspontjukat azzal indokolták, hogy a kormány a koronavírus-járvány tavaly márciusi kitörése óta gyakorlatilag nem volt hajlandó figyelembe venni az ellenzék véleményét, és

kaotikusan kezelte a pandémiát.

Vít Rakušan, az ellenzéki Polgármesterek és Függetlenek pártjának elnöke felrótta a koalíciós képviselőknek, hogy nem kommunikálnak az ellenzékkel. „Ne hárítsák ránk a felelősséget, azért, ahogy az elmúlt évben kormányoztak, amilyen módon a járványhelyzetet kezelték” – mondta Rakušan.

A szükségállapot vasárnap tehát véget ér az országban, három járásban mégis szigorúbb kijárási korlátozásokat vezettek be mától. A nyugat-csehországi Cheb és Sokolov, valamint az északi Trutnov lakói nem hagyhatják el járásukat és mások sem léphetnek be a területre. A közigazgatási határokon a mozgást rendőrök ellenőrzik. Ezekben a régiókban három–négyszer magasabb a fertőzöttek arány, mint más járásokban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Már alakul a világ legnagyobb hatalmú kormánya, felrobbant az internet: rájuk figyelnek most az emberek

Már alakul a világ legnagyobb hatalmú kormánya, felrobbant az internet: rájuk figyelnek most az emberek

A november 5-ei amerikai elnökválasztás óta a megválasztott elnök, Donald Trump sorra jelenti be, hogy kiket látna szívesen a 2025-ben felálló kormány soraiban, valamint a legfontosabb szövetségi szervezetek élén. Az eddigi nevek között szerepelnek korábban elnöki babérokra törekvő politikusok, milliárdos üzletemberek és még televízióból ismert médiaszemélyiségek is. Egyes személyekre már korábbi utalások alapján lehetett számítani, míg mások meglepő választásnak bizonyultak. A Google Trends keresési adatai alapján utánajártunk, hogy az amerikai internetezők melyik jelöltre voltak leginkább kíváncsiak a Google-ben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×