eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
A koronavírus-járvány elleni oltás beadását igazoló kártyát tarja kezében egy ember a belfasti Royal Victoria Kórházban 2020. decemberi 8-án. Az Egyesült Királyságban megkezdték az új típusú koronavírus elleni tömeges oltási kampányt, amelynek során a Pfizer-BioNTech oltóanyagkifejlesztő vállalatok koronavírus elleni vakcinájával oltják be a veszélyeztetett munkakörökben dolgozó és a 80 évnél idősebb embereket.
Nyitókép: MTI/Press Association pool/EPA/Liam McBurney

Rohamléptekkel halad a brit oltóprogram, márciusban már enyhítenek

Májusra beoltják az összes 50 év feletti brit lakost – ígérte a kormány, arra utalva, hogy a nyár elejére jelentősen enyhíthetnek a karanténokon úgy, hogy a korlátozások fokozatos feloldását már márciusban megkezdhetik.

Péntekig csaknem 10,5 millió brit lakos kapta meg az első Covid-19 védőoltást, és a brit kormányhivatal szerint a kilenc prioritást élvező korcsoport – összesen 32 millió lakos – oltása három hónapon belül befejeződik.

Közben a kormány sietett határozottságot mutatni, és közölte, hogy február 15-től az összes kiemelten veszélyes, gyorsan terjedő vírusmutációt kimutató országból érkező utazót „Covid-hotelekbe” küldik, ahol magunknak kell állniuk a tartózkodás költségeit.

A hatóságok szerint napi 1400 érkezőt kell elhelyezni, és felhívták a szállodásokat, hogy készüljenek fel, miközben az ágazat vezetői azt mondták: nem informálták őket kellőképpen. A közvélemény közben értetlenül hallgatja a kormányképviselők nyilatkozatait arról, hogy már eddig is szigorú volt a határellenőrzés.

A londoni Evening Standard szerint

Boris Johnson kormányfő március 8-tól nyitná meg újra az iskolákat,

ezt követően pedig az enyhítés első lépéseként lehetővé tennék a szabadtéri találkozókat és sportolást.

„Abszolút garancia azonban egyelőre nincs sem az időpontról, sem a sorrendről” – igyekezett lehűteni a várakozásokat James Cleverly brit külügyi államtitkár.

Lehet, hogy a szivárogtatás kísérleti léggömb volt, mert a brit kormány tudományos tanácsadó testülete, a SAGE egyik szakértője – a betűszó angolul kiejtve bölcset jelent – azonnal aggodalmát fejezte ki.

Ha mégis jön a szabadtéri találkozókat lehetővé tévő könnyítés, akkor a barátokkal, szerettekkel való közös pubozást már váró brit lakosoknak jó hír lehet, hogy valószínűleg többé nem lesz kötelező „jelentős adag ételt” rendelni egy-egy pint sör mellé.

A brit kocsmárosok ugyanakkor nagyon megsínylették a pandémiát. A járvány kezdete óta 87 millió pint sört voltak kénytelenek kiönteni – állította a Pubok és Bárok Szövetsége (BBPA). Ez körülbelül 331 millió font, ami 13,5 milliárd forintnak felel meg. A szövetség szerint az ágazat bezárási hullámokra és elbocsátásokra számíthat, ha nem kap további segítséget a kormánytól – például azzal, hogy meghosszabbítják a kedvezményes áfaidőszakot vagy mérséklik a jövedéki adót.

Közben a brit gyógyszerészeti szabályozószerv olyan nyilatkozatot adott ki, miszerint a vakcinák „az esetek döntő többségében” biztonságosak, és

1000 esetből 3-nál jelentkezhetnek enyhe mellékhatások.

Ezek a szezonális influenza védőoltás után tapasztalt mellékhatásokra hasonlítanak – közölte az MHRA néven ismert brit hatóság.

A felügyelőszerv állást foglalt abban a kérdésben is, hogy hatékony-e a brit fejlesztésű AstraZeneca-szérum a 65 évnél idősebbek körében. Emlékezetes módon a német hatóság azt mondta: nincs elég adat, így csak a fiatalabb korcsoportoknál javasolja a használatát. A brit MHRA azonban közölte: újabb klinikai tesztadatok váltak elérhetővé, amelyek azt mutatják, hogy az oltóanyag az idősebbeknek is védelmet ad a koronavírussal szemben.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×