eur:
411.24
usd:
392.8
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: pixabay

Zöldenergia-termelési rekordot hozott a brit vihar

Az év egyik zöldenergia-termelési rekordját állította fel Nagy-Britannia a Bella nevű vihar idején. A zord időben felpörögtek a szélerőművek.

December 26-án olyan hihetetlenül erős, óránkénti 160 kilométeres nagyságú szél fújt Nagy-Britannia egyes vidékein, hogy csúcsra jártak a szélerőművek, és a napi áramtermelés 50,7 százalékáát adták.

Ezzel

a szigetország jó úton halad afelé, hogy az idei legyen az ország egyik „legzöldebb” éve.

A legnagyobb „zöld” rekord egyébként nem december 26-hoz fűződik: augusztusban a szélenergia részesedése a napi megtermelt elektromos áramban elérte a 60 százalékot.

Ebbe persze besegített a koronavírus is: az év során többször bevezetett karanténok nyomán visszaesett az energiakereslet, így kevesebb fosszilis tüzelőanyagot kellett égetni.

A pandémia ugyan árnyalta a képet, de valójában Nagy-Britanniában az elmúlt évtizedben előretört a biomasszából, szélből és napfényből nyert energia termelése – emlékeztetett a Drax Electric Insight nevű, részben biomasszából áramot termelő cég jelentése. 2013 óta folyamatosan csökken a brit földön termelt energia „karbonintenzitása”, azaz az, hogy mekkora széndioxid-emisszióval jár egy-egy kilowattóra megtermelése.

A brit kormány célja, hogy 2050-ra az ország nettó zéró széndioxid-kibocsátó legyen,

vagyis addigra ellensúlyozzák a teljes emissziót.

2050-re várhatóan megduplázódik Nagy-Britannia elektromosáram igénye, és mivel addigra szigorodnak a környezetvédelmi követelmények, meg kell növelni a hálózatba csatlakoztatott megújuló források arányát.

Az áramhálózatot fenntartó National Grid számai szerint az idén Angliában, Skóciában és Walesben gázból és kőszénből nyert energia az összes megtermelt energia 36 százalékát adta, ami 10 százalékos csökkenés az előző évhez képest. A szél- és a napenergia ugyanakkor szintén közel egyharmaddal, 29 százalékkal részesedett a mixből.

Az idén egy kilowattóra elektromosság megtermelése 181 gramm széndioxid-kibocsátásba került a tavalyi 215-höz képest. 2019-ben pedig 33 grammal kevesebb szén-dioxid-emisszióból tudtak áramot termelni, mint 2018-ban.

A legtöbb napenergiából nyert áramot az idén áprilisban termelték a britek, és az ipari forradalom óta a leghosszabb, szénmentes energiatermelési időszak is az idén volt, április és június között.

Augusztusban és szeptemberben viszont emelkedett az emisszió: az energiacégek ebben a kevésbé szeles időszakban 20 százalékkal megnövelték a gázüzemű erőművek termelését – ez pedig jól mutatja, ha nem fúj a szél és nem süt a nap, akkor egyelőre hozzá kell nyúlni a szennyezőbb energiaforrásokhoz. Nagy-Britannia továbbra is 40 százalékban földgázból generál áramot.

A megoldás a zöld úton előállított energia tárolása lehet

– ez masszív erőfeszítést és technológiai ugrást igényel, de a Tesla cég épp ilyen masszív akkumulátor telepekkel kísérletezik Ausztráliában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Aggódik a világ internetformának teljes egészéért az amerikai ügynöség és nagy döntést hozott

Aggódik a világ internetformának teljes egészéért az amerikai ügynöség és nagy döntést hozott

Az Egyesült Államok Szövetségi Kommunikációs Bizottsága (FCC) új szabályozásról döntött a tenger alatti internetkábelek biztonságának növelésére. A döntés hátterében a növekvő nemzetbiztonsági aggályok állnak, különös tekintettel Kína és más potenciális fenyegetést jelentő országok tevékenységére. Az FCC egyhangúlag szavazta meg a javaslatot, amely a globális internetforgalom több mint 98%-át bonyolító, több mint 400 tenger alatti kábelből álló hálózatot érinti.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×