Angela Merkel német kancellár szerint világos: Alekszej Navalnij bűncselekmény áldozata. Az orosz ellenzéki vezető kómában fekszik egy német kórházban, miután nemzetközi nyomásra elszállították Oroszországból, ahol hívei és immár a nyugati kormányok szerint is megmérgezték. Merkel elmondása szerint a német hadsereg, a Bundeswehr szaklaboratóriuma bizonyítékot talált, hogy Novicsok idegmérget használtak ellene.
“El akarták hallgattatni. Ez kemény kérdéseket vet fel, amelyeket csak az orosz kormány tud megválaszolni, és meg is kell válaszolnia”
- mondta Merkel.
Heiko Maas német külügyminiszter hozzátette: uniós és NATO-partnerekkel tárgyalnak a történtekről, és hogy miként reagáljanak Oroszország várható lépéseire.
"A német Charite Intézet, ahol Navalnijt kezelik, a Porton Down-i brit katonai labortól is segítséget kért" - ez az intézmény közölte azt követően, hogy kiderült, a hidegháború idején kifejlesztett Novicsokkal mérgezték meg 2018-ban a brit földön menedéket és állampolgárságot kapott, majd a nyugati hírszerzőknek információkat szolgáltató volt orosz kémet, Szergej Szkripalt és lányát.
Dominic Raab brit külügyminiszter azt mondta: nagyon aggasztja, hogy Navalnijt Novicsokkal mérgezték meg, amit brit földön is bevetettek.
“Teljességgel elfogadhatatlan, hogy megint használták ezt a betiltott vegyi fegyvert és
megint egy vezető orosz ellenzékit ért erőszak”
- fogalmazott. “Az orosz kormánynak egy egyértelmű vádra kell válaszolnia, el kell mondania az igazságot” - tette hozzá.
Megszólalt Steve Beguin amerikai külügyminiszter-helyettes, aki szerint “hihető a Navalnij-mérgezésről szóló hír. Teljességgel elfogadhatatlan, hogy ilyen történjen egy vezető demokrácia-párti aktivistával” - mondta.
Moszkva nem érti
Moszkvában viszont visszafogottak voltak az első reakciók. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő szerint
"a Kreml egyelőre nem tud konkrétan válaszolni a német kormány bejelentésére… Navalnij szervezetében Németországba történt evakuálása előtt nem találtak mérget.
Készek és érdekeltek vagyunk a teljes együttműködésre és adatcserére Németországgal”
- mondta, hozzátéve, hogy a németek egyelőre válasz nélkül hagyták az orosz főügyészség kérését.
A német külügy magyarázatra bekérette az orosz nagykövetet.
Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő erre azt mondta, hogy “ahogy a modern világban szokásos, a nagykövet nem kapott semmilyen bizonyítékot, dokumentumot, szakvéleményt ami alátámasztaná a német kormány bejelentését”. Sőt, “meglepő módon, ők várnak választ Oroszországtól. Mire? Ez abszurd, hol a konkrét anyag?” - kérdezett vissza.
Navalnij orosz állampolgár, és a mérgezés orosz területen, történt. Feltételezések szerint egy reptéren kaphatott mérgezett teát. Nyugati illetékesek elismerik, nem kényszeríthetik az orosz kormányt arra, hogy vizsgálatot indítson az ügyben.
Mivel a vád szerint tiltott vegyi fegyverről van szó, egy másik mód a nyomásgyakorlásra, hogy az esetet a vegyi fegyverek betiltását célzó nemzetközi szervezet, az OPCW hatáskörébe utalják.
Az oroszok szerint az intézmény - amelynek maguk is tagjai - elfogult, azóta, hogy a szíriai kormányellenes lázadók kezén lévő Gútában 2013-ban elkövetett állítólagos vegyifegyver-támadást Basár el-Aszad elnök számlájára írta, és azzal vádolta az oroszokat: elnézték és elkendőzték szövetségesük lépését.
Az eset idején készült sokkoló videó hitelességét a szíriai kormány, az orosz szervek és néhány nyugati médium is megkérdőjelezte.