eur:
411.01
usd:
394.45
bux:
78974.8
2024. november 22. péntek Cecília
Andrej Babis cseh kormányfő védőmaszkban tart sajtótájékoztatót Prágában 2020. május 29-én. Csehország június 15-én tervezi megnyitni határait a járványügyi szempontból biztonságosnak minősített országok állampolgárai előtt.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Folytatódik Babis harca Brüsszellel

A cseh kormány tiltakozik az Európai Parlament Andrej Babiš miniszterelnök összeférhetetlenségi ügyéről szóló határozata ellen. A prágai kabinet szerint Brüsszel beavatkozik a Cseh Köztársaság belügyeibe, és nem tartja tiszteletben az ártatlanság vélelmét. Babiš hazaárulással vádolta azokat a cseh EP-képviselőket, akik a megszavazták az ellene irányuló határozatot.

A cseh kormány Csehország belügyeibe való beavatkozással vádolja az Európai Parlamentet, miután a brüsszeli képviselők megszavazták az Andrej Babiš miniszterelnök elleni, uniós pénzeszközök hűtlen kezelése és lehetséges összeférhetetlenségek miatt indított büntetőeljárás újbóli megnyitását.

Marie Benešová igazságügyi miniszter elfogadhatatlannak tartja a lépést. „Ami leginkább sokkolt, az az Európai Parlament megfogalmazása volt, miszerint

üdvözli a cseh kormányfő elleni kivizsgálás újraindítását.

Azt gondolom, ez minősíthetetlen” – közölte a cseh igazságügyi tárca vezetője.

Andrej Babiš már régóta hadakozik Brüsszellel, mert az Európai Bizottság szerint a cseh kormányfő aktív szerepet vállal az uniós költségvetés végrehajtásában azzal egyidejűleg, hogy az Agrofert vállalat irányításában is részt vesz.

A Gólyafészek néven elhíresült ügy több mint egy éve okoz fejtörést Babišnak.

Brüsszel arra kíváncsi, hogy kormányfőként befolyásolta-e az uniós támogatások szétosztását olyan módon, hogy saját cégei, az Agrofert alá tartozó vállalatok jelentős támogatást kaptak.

A miniszterelnök a kezdetektől fogva tagadja, hogy visszaélés történt volna az európai uniós pénzekkel. Leszögezte, hogy ő a törvény szerint járt el, amikor 2017 februárjában, a cseh összeférhetetlenségi törvény módosítása után speciális vagyonkezelő alapokba helyezte az Agrofert holdinghoz tartozó, több tízmilliárd koronás cégeit. Babiš állítja, hogy az őt elmarasztaló európai határozat mögött is az Európai Parlament néhány cseh képviselője áll. Egyenesen hazaárulóknak nevezte őket.

„Zdechovský úr és Peksa úr hazaárulók”

– fogalmazott.

Később ugyan bocsánatot kért a kijelentéséért, de Tomáš Zdechovskýt és családját azóta többen is támadták.

„Mind a négy gyermekem és a feleségem is olvasta, mit állított rólam a miniszterelnök. Mindannyian fenyegetéseknek vagyunk kitéve” – mondta az európai parlamenti képviselő, aki családjával együtt rendőri védelmet kapott, az őket ért támadásokat pedig vizsgálja a rendőrség.

Címlapról ajánljuk

Mukics Dániel: a havazás miatt 80 helyen még most is dolgoznak a tűzoltók

A "szokásos" balesetek mellett még egy hókotró is elakadt az első komolyabb havazásban. Egyes iskolákban nem indult be reggel a fűtés. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője pedig az InfoRádióban elmondta: havazás idején még arra is kell figyelniük a sofőröknek, hogy többet tankoljanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly gázellátási nehézség is lehet a régióban az amerikai szankcióból Szijjártó Péter szerint

Komoly gázellátási nehézség is lehet a régióban az amerikai szankcióból Szijjártó Péter szerint

Az, hogy az Egyesült Államok tegnap este szankciós listára tette a Gazprombankot, amely orosz banknak a régiós országok kifizetik a gázszámláikat, "akár komoly nehézségeket is okozhat ebben a térségben" – jelezte az isztambuli energetikai fórum keretében a régiós szakminiszterekkel való egyeztetés után Szijjártó Péter egy újabb Facebook-posztban. A magyar külgazdasági és külügyminiszter egyúttal nyugtatott is, hogy fél évre elegendő gáz van a magyar föld alatti tárolókban és az MVM-nek egyébként is csak egy hónap múlva kell kifizetnie a következő gázszámlát az orosz bank felé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×