eur:
411.63
usd:
395.4
bux:
79669.39
2024. november 22. péntek Cecília
A pekingi Tienanmen téri mészárlás áldozatairól emlékeznek meg Hongkongban 2019. június 4-én, a demokratikus változásokat követelő kínai diákmozgalom vérbe fojtásának 30. évfordulóján. A Kínai Néphadsereg 1989. június 4-én támadta meg a pekingi Tienanmen (Mennyei Béke) téren hat héten át tüntető több tízezer diákot, és kíméletlen, sok halottat követelő beavatkozással vetett véget a tüntetéssorozatnak.
Nyitókép: MTI/EPA/Jerome Favre

Úgy látszik, semmi sem tiltható meg a hongkongi tüntetőknek

Több tízezer hongkongi emlékezett meg a kínai vezetés újkeletű tilalma ellenére a pekingi Mennyei Béke terén történt 1989-es vérengzésről. A kínai parlament az elmúlt napokban elfogadott döntésekkel jelentősen mérsékelte a részleges autonómiát élvező város jogait.

Gyertyák és mobiltelefonok világították meg az estét a hongkongi Victoria parkban, ahol több tízezer, orvosi maszkot viselő ember, köztük nagyon sok fiatal emlékezett a kínai hatóságok által vérbe fojtott 1989-es diákmozgalom halottaira. A nagyobb demokráciát követelő mozgalom letörése a Tienanmen téri vérengzésként vonult be a történelembe.

Bár a volt brit gyarmat Hongkong eddig

"egy ország, két rendszer" alapon

részleges autonómiát élvezett Kínában, a kilátásba helyezett új nemzetbiztonsági törvény lehetőséget ad Pekingnek, hogy szorosabbra vegye a gyeplőt, és csökkentse a hongkongiak önállóságát. Büntetni lehet majd "a nemzetbiztonságot veszélyeztető tetteket, az elszakadást célzó tevékenységet, a felforgatást, a terrorizmust és külföldi beavatkozást". Kína ennek ellenére azt állítja, hogy fennmarad a város különleges, autonóm státusza.

A megemlékezés napján fogadta el a hongkongi törvényhozás azt a jogszabályt, amely tiltja például a Kínai Népköztársaság himnuszának kigúnyolását – miközben

a hongkongiak jelentős része nem tartja magát a Népköztársaság polgárának.

A törvényt végül többségében a Peking-pártinak mondott képviselők 41 igen és 1 ellenszavazata mellett fogadták el, miközben a demokráciapártinak nevezet képviselők tiltakozása miatt ők nem tudtak szavazni. A Peking-ellenes frakció megpróbálta elhalasztani a szavazást azzal is, hogy ketten erős szagú folyadékot dobtak a padlóra.

A rendőrség hivatalosan megtiltotta az utcai eseményeket, a koronavírus-járvánnyal indokolva a lépést. Ennek ellenére többezren másztak át a kordonokon vagy döntötték le azokat, hogy eljussanak az esemény helyszínére. A rendőrök végül nem avatkoztak be.

A megemlékezést szervező Hongkongi Szövetség a Kínai Hazafias-Demokrata Mozgalmak Támogatásáért nevű szervezet közölte, hogy az emberek a közegészségügyi előírásoknak megfelelően nyolcas csoportokban lépnek majd be a parkba. A csoportok egy része tartotta is a távolságot, de mások szorosabban összeverődtek.

A rendőrök közben lefilmezték az érkezőket.

Az egyik résztvevő megjegyezte: "lehet, hogy ez az egyik utolsó alkalom, amikor itt jogszerűen összegyűlhetünk". A gyűlés végén az emberek elskandálták a szokásos jelszavakat: "Engedjétek ki az ellenzékieket, vonjátok vissza az 1989-es mozgalmat elítélő törvényt", "le az egypárti diktatúrával", "építsünk demokratikus Kínát".

A hongkongiak attól tartanak, hogy az új kínai nemzetbiztonsági törvény nyomán jövőre már az eddig szélesebb jogokat élvező városban is betilthatják a megemlékezést.

"A két új törvénynek súlyos hatása lesz Hongkongra nézve, de nem lehet könnyen sötétségbe taszítani a népet, ha egyszer már látta a fényt.

A hongkongiak megmutatták, hogy van valami, amit nem lehet fegyverekkel, tankokkal, börtönökkel megtörni,

az emberi szellem igazságot akar" – mondta Rowena He, a Hongkongi Kínai Egyetem történelemprofesszora.

Donald Trump amerikai elnök a múlt héten azt mondta: a kínai nemzetbiztonsági törvény miatt megfosztja Hongkongot különleges státuszától.

A lépés bírálói szerint azonban ezzel elveszi a területtől azokat a lehetőségeket, amelyek nyomán olyan kereskedelmi és pénzügyi csomópont lehet, amire nemcsak Kínának, de a világnak is szüksége van.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Hiába zajlott le már több, mint két hete az amerikai elnökválasztás, a "Trump trade" továbbra is dübörög, sőt, a januári beiktatást követően akár még markánsabb kilengések is jöhetnek. A 100 ezer dolláros álomszint körül táncol a bitcoin, de nem csak a kriptotér lett nagyon izgalmas, a befektetők gőzerővel keresik, hogy melyik szektorok profitálhatnak a republikánus elnök második ciklusából. Egy ilyen történelmi jelentőségű választást követően, ebben a turbulens és bizonytalan geopolitikai környezetben adódik a kérdés: mi az, amit még nem áraztak be a piacok? Melyik szektor, mely vállalatok nyerhetnek még nagyot Donald Trump elnökségével hosszabb távon? Ezzel kapcsolatban mutatunk most egy izgalmas lehetőséget, amiben egyébként nem csak Donald Trump miatt lehet most nagy fantázia.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×