eur:
411.22
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Kémcsövek a svájci Lausanne-i Egyetemi Kórház (CHUV) mikrobiológiai laboratóriumában 2020. március 23-án. Svájcban eddig 8547 koronavírussal fertőzött személyt regisztráltak és 118-an vesztették életüket.
Nyitókép: MTI/AP/Keystone/Denis Balibouse

WHO-illetékes: készülj, Európa! Jöhet a második hullám!

Nincs vége a pandémiának, jön a második hullám – figyelmeztette az Egészségügyi Világszervezet (WHO) illetékese az európai országokat. A járvány epicentruma keletre, a volt szovjet térség országaiba tolódott át.

Még pusztítóbb második hullámra kell felkészülnie a Covid-19 járvány sújtotta Európának ősszel és télen - erre figyelmeztetett Hans Kluge, az Egészségügyi Világszervezet regionális igazgatója.

„Nagyon aggódom a kettős hullám miatt, és azért is, mert ősszel jöhet a második hullám egy szezonális influenza- és kanyarójárvánnyal párhuzamosan".

A szakember a Telegraph című brit lapnak nyilatkozott, és azt mondta:

most nem az ünnep, hanem a felkészülés ideje van,

ahogy Szingapúr és Japán tette. Arról is beszélt, hogy a skandináv országok is hasonlóan cselekszenek, és nem zárják ki a második hullámot.

„Remélik viszont, hogy sikerül elszigetelni és gyorsan semlegesíthetik a vírust”.

Az illetékes aláhúzta: az, hogy jobban sújtott európai országokban, Nagy-Britanniában, Franciaországban és Olaszországban csökkent a fertőzéses esetek száma, még nem jelenti azt, hogy véget ért volna a járvány.

"A pandémia lefékezését az egészségügyi rendszerek megerősítésére kell felhasználni"

– mondta. Például, új kapacitásokat kell létrehozni a kórházakban és az intenzív osztályokon. Átfogó kontakt-lekövetést kell elvégezni, hasonlóan ahhoz, ahogy Szingapúrban tették.

Keletre mozdult az epicentrum

Közben az epicentrum Oroszországba, Ukrajnába, Fehéroroszországba és Kazahsztánba helyeződött át, ahol emelkedik a fertőzéses esetek száma - tette hozzá.

Megemlítette azt is hogy olyan helyeken is visszatért a vírus, ahol úgy gondolták, sikerült felszámolni: például a korábbi kiindulópontban, Vuhanban, valamint Dél-Koreában.

Sok múlik majd a viselkedésünkön

A karanténlazításokkal párhuzamosan sokat jelent majd a társadalmak viselkedése abban, hogy vissza tudjuk-e tartani a vírust.

„A vészhelyzetbe való belefáradás veszélyezteti a vírus ellen nehezen elért eredményeket.

A hatóságokkal szembeni kételkedés és az összeesküvés-elméletek erősítik a biztonságos távolságtartás elleni mozgalmakat, miközben mások túlságosan óvatosak.

Az illetékes szerint teljességgel elképzelhető, hogy a második hullám jóval súlyosabb lesz, mint az első és utalt az 1918-as spanyolnátha-pandémiára, amelynek három nagy hulláma volt Angliában és Walesben.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×