eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Olajszállító hajókat néz egy pár a kaliforniai Huntington Beach partjainál 2020. április 24-én. A koronavírus miatt jelentősen visszaesett az olaj iránti kereslet, mintegy három tucat olajszállító vesztegel Long Beach és San Francisco között mert nem tudják hova szállítani a rakományt.
Nyitókép: Olajszállító hajókat néz egy pár a kaliforniai Huntington Beach partjainál 2020. április 24-én. A koronavírus miatt jelentősen visszaesett az olaj iránti kereslet, mintegy három tucat olajszállító vesztegel Long Beach és San Francisco között mert nem tudják hova szállítani a rakományt. (MTI/EPA/Etienne Laurent)

Húszmillió hordónyi kőolaj "úszkál" Kalifornia partjainál

Hatalmas nyomás alá kerültek az olajfinomítók, amelyek szabályosan vadásznak a tankerhajókra, hogy tárolni tudják a felhalmozódott többletolajat. A koronavírus-válság miatt megcsappant a kereslet és miközben az olaj ára zuhant, a tárolókapacitások megdrágultak.

Húszmillió hordónyi kőolaj "úszkál" Kalifornia partjainál – no nem a tengerben, hanem megrakodott tankhajókon, amelyeken most a világ napi olajszükségletének 20 százalékát tárolják.

A helyzetet a koronavírus-járvány miatti karanténok és az ezzel járó üzemanyag-kereslet összeomlása idézte elő.

Kell az üres hajó, de nincs hol kirakodni

Az amerikai nyugati partnál közel tucatnyi tankhajó várakozik, miközben a helyi olajfinomítók gyakorlatilag leálltak, mert a karantén takaréklángra tette a gazdaságot és így minimális a közúti szállítás és az autósok is kevesebbet ülnek kocsiba.

Kalifornia mellett Szingapúr és a Mexikói-öböl partjainál is vesztegelnek olajjal megtöltött tankhajók.

Közben a finomítók éppen ilyen tárolókapacitásokat keresnek a jelenleg eladhatatlan repülőgép-kerozin és benzin elhelyezésére. Ennek nyomán hirtelen megdrágult a hajóbérlés, ami a Bloomberg hírügynökség szerint annak is a jele, hogy a globális finomítórendszer „törésponthoz közelít”.

Az ördögi kör

A finomítók eddig saját telephelyeiken tárolták a rajtuk maradt termékeket. Ha nem találnak elég hajót a tengeri tároláshoz, akkor vissza kell fogniuk a termelést vagy akár teljesen le is állhatnak.

Indiában 95 százalékban megteltek a földi tárolókapacitások, ezért egyre nehezebb kirakodni a tankerekből, amelyek így nem tudnak üresen továbbindulni.

„A hajózási piac kezd eldugulni... nemsokára már egyáltalán nem lehet majd hajót találni és már most is csillagászati összegeket kell fizetni”

– mondta Torbjörn Tornqvist, a Guvnor Group nevű kereskedő cég nyersanyagkereskedelmi főnöke.

Hétszeres drágulás

Dominó-effektust okozhat az olajpiacon, ha a finomítóknak vissza kell fogniuk a tevékenységüket, mert ezzel még inkább csökken a kőolaj iránti kereslet. A Guvnor szerint már most napi 17 millió hordóval esett vissza a finomítás és május elejére elérjük a 20 millió hordót.

És hogy mennyibe kerül manapság egy tankhajó bérlése? Egy Ázsia és Európa között közlekedő 80 ezer tonnás kapacitású jármű használatáért 7 és fél millió dollárt kérnek, amikor pár éve még csak egymilliót.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×