eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Pozsony, 2014. márcuis 15.Egy nő gyermekei társaságában leadja szavazatát egy pozsonyi szavazóhelyiségben 2014. március 15-én, a szlovák elnökválasztás napján. (MTI/EPA/Peter Hudec)
Nyitókép: MTI/EPA/Peter Hudec

Szlovákia nem akar új kisebbségi törvényt

A szlovák külügyminisztérium szerint Szlovákiában a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek standard feletti jogokat élveznek, ezért nincs szükség különálló kisebbségi törvényre. Peter Pellegrini miniszterelnök pedig azt mondta, nem lesz tragédia, ha valamelyik, a magyar kisebbséget képviselő párt nem kerül be a szlovák parlamentbe a február végi választás után. 

A külügyi tárca álláspontja szerint a kisebbségek jogait már több létező törvény is szabályozza, amelyek teljes mértékben összhangban vannak Szlovákia nemzetközi kötelezettség-vállalásaival. A külügyminisztérium a nemzeti kisebbségek jogállásáról szóló törvényt megelőző jogalkotási szándéknyilatkozatra reagált, melynek elkészítését a kisebbségi kormánybiztos hivatala koordinálta.

A szándéknyilatkozatot egy kisebbségi szakértőkből és a kormánybiztosi hivatal munkatársaiból álló munkacsoport dolgozta ki. 2019 áprilisa óta dolgoztak a javaslaton, melyet különféle kisebbségi szervezetek is véleményezhettek. Bukovszky László kisebbségi kormánybiztos szerint az új kisebbségi törvény egységesítené a jelenlegi, széttöredezett jogi szabályozást, és a lehető legátfogóbban határozná meg a kisebbségi jogokat az alkotmánnyal, valamint az elfogadott nemzetközi kötelezettségekkel és ajánlásokkal összhangban.

„A jogalkotási szándéknyilatkozat végső formája a jövőbeni kormány támpontja lehet majd a kormányprogram és a következő időszakra vonatkozó jogalkotási terv kidolgozásakor”

– fogalmazott a kormánybiztos.

A külügyi tárca állásfoglalásában viszont az áll, hogy az alkotmány nem írja elő egy kisebbségekkel foglalkozó egységes jogszabály létrehozását, ezért nem ajánlja a kisebbségi kormánybiztos által bemutatott jogalkotási szándéknyilatkozattal összefüggésben a további eljárást.

Peter Pellegrini miniszterelnök a múlt héten úgy nyilatkozott, a szlovákiai nemzetségi kisebbségeknek nem kell attól tartaniuk, hogy nem gondoskodnak róluk, ha a februári választás után nem kerül be a kisebbségi politikát képviselő párt a parlamentbe.

„Nem hiszem, hogy tragédia lenne, ha valamelyik, a magyar kisebbséget képviselő párt nem kerülne be a parlamentbe.

A nemzetiségi kisebbséghez tartozókról is ugyanúgy gondoskodni fogunk, mint eddig”

– mondta a miniszterelnök és hozzátette, egy ilyen pártnak a parlamentben nincs is jelentős ráhatása ezekre a dolgokra.

A február 29-i választást megelőző közvélemény-kutatások eredményei szerint a nemzetiségi kisebbségeket képviselő pártok a választási küszöb alatt vannak. A Híd és a Magyar Közösségi Összefogás támogatottsága is négy százalék körüli.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×