Emelkedik a 2019-es koronavírus halottainak és fertőzötteinek száma Kínában, már egy interaktív térképen is gyűjtik az információkat. A hatóságok most további korlátozásokat vezettek be, hogy ne terjedjen tovább a baj.
Miközben a vírus kiindulópontján, Vuhanban zsúfolásig megteltek a kórházak és már egy kezelőorvos is meghalt, rohamléptekkel folyik a fertőzötteket elkülönítő új kórház építése. A határidő azonban a korábban mondott három nap helyett két hét,
még úgy is, hogy megfeszített erőkkel dolgoznak az építőmunkások.
Emellett a kínai vezetés egészen február 2-ig meghosszabbította a holdújévi szabadságot, hogy így korlátozza a vírus terjedését, mert az ünnep idején milliók kelnek útra. Erre azért is van szükség, mert kutatók kiderítették, hogy az már
a két hetesre becsült lappangási időszakban is tud fertőzni, amikor még nem jelentkeznek tünetek.
Li Kecsiang, kínai miniszerelnök ellátogatott Vuhanba, amely a karantén miatt kísértetvárosnak tűnik – az utcákon alig járnak emberek. Ő az eddigi legmagasabb rangú vezető, aki a városba érkezett. A politikus védőöltözékben és maszkban beszélt kórházi dolgozókkal és betegekkel.
A helyi lakosok közben arra is panaszkodnak, hogy
drasztikusan megugrottak az élelmiszerárak.
Hétfőre már meghaladta a 80-at tüdőgyulladást okozó koronavírus halottainak és a 2800-at a fertőzötteinek száma. A legtöbben Hupei tartományban betegedtek meg, aminek a fővárosa Vuhan.
Közben Hong Kong-ban a múlt héten 8 esetet regisztráltak és ezek után a Kínához tartozó terület megtiltotta a Hupejből érkezők belépését. Máshol két hetes karanténba zárják a tartományban járt utazókat.
Külföldön hétfő délutánig nem történt a koronavírushoz köthető haláleset,
annak ellenére, hogy 10 további országban találtak koronavírus által fertőzötteket.
Ágynak dőlhet az ázsiai gazdaság, rosszkor jött a vírus
Az ázsiai tőzsdéken is érezni a koronavírus okozta bajt – a japán Nikkei index például öt hónapja nem produkált akkora esést, mint most, amikor 2 százalékot veszített értékéből.
Kínában közben a Bank és Biztosításfelügyelet lépéseket jelentett be a fertőzés miatt tevékenységüket korlátozó és veszteségeket elszenvedő vállalkozások kisegítésére. A bankoknak például előírják majd, hogy csökkentsék a kamatokat, segítsék a tartozások átütemezését és folyósítsanak több rövid- és közepes lejáratú hitelt.
A vírusfertőzés a kőolaj árára is kihatott, amely az idén első ízben csúszott a hordónkénti 60 dollár alá.
Kína számára gazdaságilag
rosszabbkor nem is jöhetett volna a koronavírus
- nemrég jelentették be ugyanis, hogy az utóbbi 30 év legalacsonyabb ütemű gazdasági növekedését produkálta az ország.
Pekingnek most kevesebb a mozgástere
Az elsőszámú kárvallott a közlekedési ágazat: a vasúton az utazások 42 százalékkal estek vissza a tavalyi évhez képest. Hasonló a helyzet a polgári repüléssel is. A kínai Ctrip online utazási iroda arra kérte a külföldi utazási partnereket, hogy adják vissza azoknak az utasoknak a pénzét, akik át akarják ütemezni útjaikat.
Az utazási ágazat mellett a kereskedelem és a turizmus szenvedi el a legnagyobb károkat. Pekingben a volt császári palotakomplexum, a Tiltott Város népszerű úticél a Holdújév idején. Vasárnap, az ünnep második napján azonban elmaradtak a tömegek.
2003-ban a szintén Kínából indult SARS-vírus 2 százalékkal vetette vissza a negyedéves gazdasági növekedést. Ugyanakkor a kínai gazdaság abban az időpontban éppen egy felfelé ívelő ciklusban volt, és ezért 2003-ban még mindezzel együtt is 35 százalékos exportnövekedést ért el.
Tavaly jóval lassabb volt a növekedés, amit már amúgy is visszavetett az Egyesült Államokkal kibontakozott kereskedelmi háború.
Közben átalakult a kínai gazdaság szerkezete és a belső fogyasztás sokkal fontosabbá vált, mint korábban. A mostani koronavírus-fertőzés pedig épp ezt veti vissza.
Közgazdászok megjegyzik: Pekingnek most kevesebb a mozgástere. 2003-ban, a SARS idején expanzív pénzügypolitikát hirdettek és adócsökkentésekkel segítették a megroggyant ágazatok talpraállását. Mára viszont jelnetős deficit halmozódott fel és így ezt a módszert már kevésbé tudják alkalmazni a gazdaság megerősítésére.