eur:
411.04
usd:
394.53
bux:
79365.5
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

A csehek a V4 egy másik arcát szeretnék megmutatni az uniónak

Tomáš Petríček cseh külügyminiszter szerint Csehország a V4-ek soros elnökeként igyekszik csillapítani a konfliktusokat az Európai Unió más tagállamaival, és megmutatni, hogy a visegrádi csoportnak pozitív programja is van. Nem titkolja ugyanakkor, hogy a V4-es csoporton belül sincs egyetértés minden kérdést illetően.

A cseh diplomácia vezetője a ČTK állami hírügynökségnek adott interjújában leszögezte, hogy a V4 nem az egyetlen platform, amelynek keretében Csehország érvényesítheti érdekeit az Európai Unión belül, mert hasonló módon fontosnak tartja a kétoldalú kapcsolatokat az unió nagyjaival, Franciaországgal és Németországgal.

Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Prága az elnökség alatt kiemelt figyelmet fordít az olyan témák keresésére, amelyekben Csehország, Szlovákia, Magyarország és Lengyelország pozitív szerepet játszhat, és hozzájárulhat az európai problémák megoldásához. Ennek kapcsán kiemelte a visegrádiak és a Benelux államok külügyminisztereinek közelmúltban lezajlott tanácskozását, és megjegyezte, hogy hasonló

találkozó van előkészületben az észak-európai és a balti uniós tagországokkal is.

A cseh külügyi vezető visszautasította azokat a nézeteket, melyek szerint gyakran Magyarország szempontjából születnek meg a döntések a V4-en belül.

„Nem gondolom, hogy bármelyikünknek domináns szerepe lenne a szövetségben. Elsősorban a soros elnökség az, amely a témákat meghatározza” – fogalmazott Tomáš Petríček.

Megemlítette, hogy a V4-ek egyetértenek az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó nyugat-balkáni államok támogatásában is. Petríček szerint

Albánia és Észak-Macedónia esetében épp a V4-ek azok, akik nyitottak a csatlakozási tárgyalások megkezdését gátló Franciaországgal való párbeszédre

a csatlakozási folyamat reformjáról.

„A nyugat-balkáni államok támogatása a V4-ek részéről hosszú távú prioritás. Azt szeretnénk, ha az érintett országoknak garantálva lenne az unióba való belépés a csatlakozási feltételek teljesítése alapján” – mutatott rá a miniszter. Kifejtette: az Európai Unió nem vonulhat ki a Nyugat-Balkánról, és segítenie kell a régió államaiban a szükséges reformok megvalósítását. "Ez mindkét fél érdeke" – tette hozzá a cseh külügyminiszter.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×