Kirill Cserkalin ezredes, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) banki, biztosítási és nyugdíjalapokkal foglalkozó gazdaságbiztonsági K-ügyosztályának vezetője és mások éveken át zsaroltak és fogadtak el kenőpénzeket bankároktól – állítják anyagaikban a Projekt és a The Bell nevű orosz tényfeltáró csoportok.
A szövegből kiderül, hogy 38 éves Cserkalin ezredes Range Roveren furikázott és magánsofőrje is volt. 2014-ben a moszkvai Vogue Caféban a Life nevű pénzügyi csoport egyik vezetőjével találkozott, aki rábólintott egy korábban kapott visszautasíthatatlan ajánlatra. Ez arról szólt, hogy ossza meg a hozzá tartozó probizneszbankbeli részesedését FSZB-tisztekkel. Emellett beszélgetőpartnere, Cserkalin ezredes évi 120 ezer dolláros fizetést, irodát, szolgálati kocsit és titkárt kapott.
Alekszandr Zseleznyak, a Life volt társtulajdonosa erről egy amerikai bíróság előtt tett vallomást, és az iratokat a The Bell és a Projekt orosz tényfeltáró portálok elé tárták. Zseleznyak és más részvényesek már négy éve külföldön élnek. Bankjaik működési engedélyét a hatóságok bevonták és többek ellen büntetőeljárás indult. A pénzember azt mondta,
úgy zsaroltak ki belőle pénzt, hogy azt ígérték: leállítják a részvényesei ellen indított vizsgálatot.
Cserkalint és társait áprilisban tartóztatták le. A vád szerint 12 milliárd rubelt, azaz 190 millió dollárt zsaroltak ki bankárokból.
Ez abszolút rekordösszeg az orosz állami hivatalnokok körében feltárt korrupciós ügyekben – jegyezték meg a tényfeltárók.
A csoport két módszert követett.
- A forgalom egy-két tized százalékát vették le jutalékként,
- fix kenőpénzeket határoztak meg maguknak, amelyeket úgymond kihágásokért járó büntetésnek álcáztak.
Az ügymenetet biztosítandó saját, nyugállományú tisztjeiket ültették be a bankokba, akik az intézetek „gazdasági biztonsági vezetőiként” működtek, és így biztosították, hogy zökkenőmentesen tudják megcsapolni a forgalmat. A bizniszbe bevonták az FSZB regionális hivatalait is – különösen Oroszország déli részén voltak aktívak, ahol nagyobb a szürke gazdaság és ezért könnyebb volt készpénzhez jutni. Ezt autón szállították Moszkvába – gyakran úgy, hogy a tisztek papíron betegszabadságot kértek, a kérdéses autókat pedig úgymond „karbantartásra” vitték.
Egyes bankárok a biztonsági tisztek nyomására működtek együtt, mások viszont anyagi érdekből.
Cserkalin ezredest és két társát azzal vádolják, hogy 850 millió dollár értékű kenőpénzt kapott és 490 millió dollárt zsarolt ki.
A pénz egy részét a volt tiszt otthonában találták meg. A Jevrofinansz bank két vezetője ellen nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki. A RBC portál szerint összesen 15 FSZB-tisztet tartóztattak le, akiknek egy része az Alfa és Vimpel elitosztagok tagja volt.
A Projekt tudósítása szerint Cserkalint a börtönben jogvédők látogatták meg. Az ex-ezredes Givenchy melegítőben fogadta őket, ikonokkal díszített cellájában, holott korábban nem tűnt vallásosnak – mondták el ismerősei.