A Fórum Kisebbségkutató Intézet Szociológiai és Demográfiai Kutatások Részlege 2019 június 17-e és 30-a között végzett egy közvéleménykutatást ezer szlovákiai magyar résztvevő bevonásával. A 149 magyar településen végzett felmérés rámutatott, hogy a megkérdezettek 67 százaléka járulna az urnákhoz, ha a közeljövőben tartanák a parlamenti választást Szlovákiában.
A két nagyobb magyar pártra, a Hídra és az MKP-ra, valamint a két kisebbre, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetségre és a májusban megalakult Magyar Fórumra ha külön indulnak, összesen 57 százalék szavazna. Ez nagyjából megegyezik a 2018-as eredménnyel, akkor a szlovákiai magyarok 58 százaléka szavazott volna magyar pártra.
Lampl Zsuzsanna szociológus, a kutatócsoport vezetője elmondta, a felmérésben rákérdeztek arra is, hogyan szavaznának akkor, ha létrejönne egy közös, összefogásra épülő magyar érdekképviselet. „Itt az derült ki, hogy magasabb lenne a részvételi arány a választásokon. 75 százalék lenne azoknak az embereknek az aránya, akik egy ilyen esetben elmennének szavazni” – tájékoztatott a szociológus.
A felmérésből az is kiderült, ebben az esetben nemcsak a szavazókedv emelkedne a magyar választók körében, hanem a magyarokra leadott szavazatok száma is.
A megkérdezettek 70 százaléka szavazna a közös érdekképviseletre.
A Híd választói közül 83 százalék, az MKP választói közül 87 százalék szavazna egy közös képviseletre, a szlovák pártokra szavazó magyarok mintegy fele, a bizonytalankodók pedig több mint fele voksolna egy ilyen jellegű listára. A megkérdezettek 88 százaléka szerint ugyanis szükséges a szlovákiai magyarok politikai képviselete.
Az MKP a felmérés eredményére reagálva közölte, hogy az a szlovákiai magyar közösségnek a megosztott politizáláshoz való hozzáállását igazolja. A Hídnál szkeptikusan fogadták az eredményeket, és feltették a kérdést: lehet-e beszélni független felmérésről, ha annak célja az éppen folyamatban lévő pártok közti tárgyalások befolyásolása. Simon Zsolt, a Magyar Fórum elnöke közölte, pártja támogatja az összefogást.