eur:
410.54
usd:
391.8
bux:
79733.48
2024. november 25. hétfő Katalin
A Moszkvai Hírügynökség képén a kiégett roncs a moszkvai Seremetyevói repülőtéren 2019. május 5-én, miután az előző nap az Aeroflot orosz légitársaság Szuhoj SSJ-100-as típusú utasszállító repülőgépe kényszerleszállást hajtott végre, majd kigyulladt. A fedélzeten tartózkodó hetvennyolc ember közül negyvenegyen életüket vesztették, ketten súlyosan megsérültek.
Nyitókép: MTI/AP

Villámcsapásról beszélt a pilóta - drámai videók a moszkvai repülőszerencsétlenségről

Volt már gond a Moszkvában katasztrófát szenvedett Szuhoj Szuperjet repülővel. A gép vasárnap kényszerleszállás közben kigyulladt, 41 ember veszett oda a lángokban. Vizsgálat indult a tragédia ügyében.

Az Aeroflot légitársaság Szuhoj Szuperjet 100-as gépe az északi Murmanszkba indult 88 emberrel a fedélzetén. Az egyik túlélő pilóta, Denyisz Jevdokimov elmondása szerint felszállás után

villám csapott a gépbe, rendellenesen működött az elektronika, és megszűnt az irányítótoronnyal a rádiókapcsolat.

Ezt végül sikerült helyreállítani és a gép engedélyt kért, hogy visszatérjen a reptérre.

A második leszállási kísérletnél a repülő a földhöz csapódott és a hátsó része kigyulladt. Bár sokan kimenekültek a csúszdákon, hétfői adatok szerint 41-en nem élték túl a katasztrófát.

Hétfőn egy a vizsgálathoz közel álló forrás már azt mondta az Interfax hírügynökségnek, hogy a tűz azután lángolt fel, hogy a kényszerleszállás idején

egy idegen tárgy csapódott a baloldali üzemanyagtartályba, ami szavai szerint "teljesen megsemmisült".

Ezt megelőzően az orosz nyomozóhatóság viszonylag gyorsan a pilótákat és a légi irányítókat kezdte hibáztatni, mert úgymond az ő képzettségi szintjük nem lehetett megfelelő. A murmanszki régióban – ahová a járat tartott – háromnapos gyászt hirdettek.

Az interneten felbukkant egy videó és több fotó, melyek vélhetően a gép szárnyán és belsejében fellángoló tüzet mutatják. A felvételen hallatszik ahogy a pánikba esett utasok sikoltoznak.

Az egyik képen a pilótafülke látszik és ablakon túl a gépet körbeölelő lángok. Olyan felvétel is megjelent, amely egy a földön várakozó gépből mutatta a kényszerleszállást és a gép kigyulladását.

Az utasokat csak a gép elején lévő ajtókon keresztül tudták evakuálni, mert a hátsó részben tartózkodó utaskísérő nem tudta kinyitni az ott található ajtót. Hírek szerint a férfi, Makszim Mojszejev, odaveszett a lángokban.

Ugyanezzel – a formájában egy Boeing 737-re emlékeztető – Szuhojjal tavaly februárban már gondok voltak – tudósított a Newsru portál.

Akkor, a moszkvai landolás előtt nem nyíltak ki a fékszárnyak. A gépet először várakoztatták, majd a fékszárnyak használata nélkül, 45 perccel később leszállt.

Többen dühösen reagáltak a mostani katasztrófára és

azt kezdték követelni, hogy legalább a vizsgálat idejére tiltsák meg az SSJ-100-as gépek repülését.

A change.org weboldalon petíció is indult és a kezdeményezők azt sugallják, hogy túl sok volt a gond ezekkel a gépekkel, „de a kormány nem fogja földre parancsolni őket, mert már túl sok pénzt költöttek a projektre és sok regionális cég vásárolt ilyen gépeket”.

A hatóságok azonban - a RIA hírügynökség szerint - azt közölték, hogy nem tiltják meg a Szuhojok repülését. Egyébként a géptípus debütálása szerencsétlen körülmények között történt: 2012-ben egy indonéziai bemutató repülésen is lezuhant egy ilyen utasszállító, 45 ember halálát okozva.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×