eur:
408.55
usd:
375.28
bux:
74036.8
2024. november 5. kedd Imre
Zuzana Caputová, az ellenzéki liberális pártok győztes elnökjelöltje egy televíziós műsorban, Pozsonyban 2019. március 31-én. Caputová jelentős előnnyel nyerte meg az előző nap az ötödik közvetlen szlovák elnökválasztás, második, döntő fordulóját.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Magyarul is megköszönte a szavazatokat a szlovák elnökválasztás győztese

A magyarlakta régiókban kapta a legtöbb voksot a 45 éves ügyvéd, Zuzana Čaputová, akinek személyében először lesz női elnöke Szlovákiának.

Zuzana Čaputová nyerte az elnökválasztás második fordulóját, ő lesz Szlovákia első női elnöke. Az elnökválasztás szombati második fordulójában a szlovákiai választópolgárok 41,79 százaléka szavazott, alig 7 százalékkal kevesebben, mint a két héttel ezelőtt megtartott első fordulóban.

A független jelöltként induló, az ellenzéki pártok támogatottságát élvező Čaputová kapta a szavazatok 58,4 százalékát, 1 056 582-en szavaztak rá.

Ellenfelére, a szintén független, de a Smer kormánypárt támogatásával induló Maroš Šefčovičra 752 403-an szavaztak, ez a voksok 41,6 százalékát teszi ki. Maroš Šefčovič az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke elsősorban az északi és a keleti járásokban volt népszerűbb. Szlovákia történelmében ötödször választottak államfőt közvetlen választással.

"Lehet, hogy azt gondoltuk, hogy a tisztességesség a politikában a gyengeség jelévé válik, de ma láthatjuk, hogy ez az erőnk is lehet.

Azt gondolhattuk, hogy a liberálisok és a konzervatívok közti határ átléphetetlen, és látjuk, hogy át tudtuk hidalni.

Ne örüljünk az ellenfeleink szomorúságának, nézzünk előre, mert van kire és mire támaszkodnunk” – mondta Čaputová, aki a kisebbségek nyelvén, köztük magyarul is megköszönte a szavazatokat. A 45 éves Zuzana Čaputová ügyvédként és polgári aktivistaként indult az elnökválasztáson a Progresszív Szlovákia parlamenten kívüli párt színeiben, amelynek az alelnöki pozícióját töltötte be.

Számos szlovákiai politikus, többek között Andrej Kiska leköszönő államfő, Peter Pellegrini miniszterelnök, Andrej Danko házelnök és Bugár Béla a Híd elnöke, valamint Šefčovič is gratulált Zuzana Čaputová győzelméhez. Külföldről elsőként Guy Verhofstadt az Európai Parlament liberális frakcióvezetője köszöntötte Szlovákia új államfőjét.

A magyarlakta régiókban az első fordulóhoz hasonlóan Zuzana Čaputová fölényes győzelmet aratott.

A Dunaszerdahelyi járásban a lakosok közel 84 százaléka szavazott rá, a Komáromiban közel 73 százalékkal diadalmaskodott. A déli járásokban ezúttal is elmaradt a részvételi arány a 42 százalékos országos átlagtól, a lakosok csupán 24-35 százaléka járult urnákhoz.

Čaputová június 15-én veszi át az elnöki hivatalt Andrej Kiska leköszönő államfőtől, ezután a hagyományokhoz hűen először Csehországba látogat.

Elmondta, hogy találkozni akar a kormánypártok képviselőivel, akikkel a közös nevező megtalálására törekedne. Az új elnök még a második forduló előtt egyeztetésre hívta a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának küldöttségét. A találkozón jelezte, hogy megválasztása esetén szeretne egy olyan tanácsadót is a csapatában tudni, aki a kisebbségi ügyekkel foglalkozik, és kapocsként szolgálhat a kisebbségi vonzatú ügyek kezelése terén.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×