eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A hivatalos látogatáson Szlovákiában tartózkodó Mike Pompeo amerikai külügyminisztert (b) fogadja Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök Pozsonyban 2019. február 12-én.
Nyitókép: MTI/AP/Petr David Josek

Az USA a védelmi és az üzleti kapcsolatok megerősítésére törekszik Szlovákiával

Kelet-európai körútja második állomásaként Magyarország után Szlovákiába látogatott Mike Pompeo amerikai külügyminiszter, aki északi szomszédunknál az üzleti és védelmi kapcsolatok megerősítését szorgalmazta.

Miroslav Lajčák, a szlovák diplomácia vezetője hangsúlyozta, még ha 20 év után először látogatott is ide amerikai külügyminiszter, a Szlovákia és az USA közötti párbeszéd nagyon jó színvonalon zajlik.

Az amerikai külügyminiszter Pozsonyba érkezése után felkereste Dévényt, ahol a Szabadság Kapuja emlékművénél koszorút helyezett el a kommunizmus áldozatainak emlékére. Beszédében utalt arra, hogy fiatal katonaként lehetősége volt a Vasfüggöny határán szolgálni, és tudja, mi a kommunizmus.

"Az Amerikai Egyesült Államok az utóbbi harminc évben a szlovák nép barátja, partnere és szövetségese volt, és ezt folytatjuk a következő évtizedekben is.

Kapcsolatunk a közös értékekre épül, ezekhez újra és újra kapcsolódnunk kell, nemzedékről nemzedékre, hogy megbizonyosodjunk arról, ezek az értékek tovább fognak élni" - jelentette ki Mike Pompeo.

A szlovák kormányfő melékeztetett, hogy az amerikai külügyminiszter éppen akkor látogatott az országba, amikor Szlovákia nemzetközi téren fontos szerepet tölt be. (2018. július 1-jétől egy éven át Szlovákia a visegrádi országok csoportjának elnöke.)

"A kétoldalú kereskedelmi kapcsolatokban, így a gépkocsiexportban is fontos szerepet játszik az Egyesült Államok, itthon pedig százhúsz amerikai cég működik, ezért is elkerülhetetlen a jó üzleti viszony fenntartása" – mondta Peter Pellegrini.

Miroslav Lajčák külügyminiszterrel a transzatlanti kapcsolatok fejlesztésén kívül biztonsági kérdésekről, a terrorizmus elleni harcról, a Közel-Keletről, Iránról, a balkáni államokról, Ukrajnáról, Venezueláról, Észak-Koreáról, valamint energetikai kérdésekről tárgyaltak.

"Az Egyesült Államoknak és az Európai Uniónak, amelynek Szlovákia is a részét alkotja, a legközelebbi partnereknek és szövetségeseknek kell maradniuk.

A legnagyobb kereskedelmi partnerek és beruházók vagyunk. Vannak témák, amelyekben nem értünk egyet, de fontos, hogy tárgyaljunk róluk"

– emelte ki a szlovák külügyminiszter.

Mike Pompeo a Huawei kínai céggel kapcsolatban elmondta, tájékoztatni akarja partnereit a helyzetről és a kockázatokról. Nagyra értékelte, hogy Szlovákia 14 darab Black Hawk helikoptert vásárolt az USA-tól, és ezzel függetleníti magát az elavult orosz típusoktól, valamint azt is, hogy az ország kötelezte magát arra, hogy 2024-ig a GDP 2 százalékára növeli védelmi kiadásait.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×