eur:
408.02
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Brit nemzeti színű zászlót fényképez egy férfi a brit EU-tagság megszűnéséről (Brexit) folytatott vita előtt az Európai Parlament üléstermében, Strasbourgban 2019. január 16-án. Előző nap a brit alsóház 230 szavazat többséggel elutasította a  kormány és az Európai Unió közötti Brexit-megállapodást.
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Brexit: időprésbe került Brüsszel és London

Az Európai Parlament annak ellenére megkezdi a brexit-egyezmény ratifikálását, hogy Nagy-Britanniában egy parlamenti vokson már elbukott az alku. Közben Brüsszel arra figyelmeztetett: ha a britek szabályozatlan módon távoznak az Európai Unióból, akkor bevezetik a határellenőrzést az ír-északír határon.

Bár Nagy-Britanniában továbbra is heves vita folyik arról, hogyan lépjenek ki az Unióból és egyáltalán, kilépjenek-e, az Európai Unióban úgy veszik, hogy sínen van a folyamat.

A Európai Parlament például a jövő héten kezdi meg a Theresa May brit miniszterelnök és Brüsszel által megkötött brexit-megállapodás ratifikálását. Mindez annak ellenére történik, hogy az alku megbukott a brit parlamentben, azért mert a brit politika mélységesen megosztott egyrészt a kilépés módjának kérdésében, másrészt, hogy legyen-e újabb népszavazás a folytatódó EU-tagságról.

Az a furcsa helyzet állt elő, hogy az EU azt várja, hogy a britek eldöntsék és jelezzék: a Brüsszel szerint már véglegesített alku alapján távoznak-e vagy sem – Londonban viszont arról folyik a vita, hogy hogyan lehetne módosítani az egyezményt.

Kedden egy EU-szóvivő világossá tette: ha a britek szabályozatlanul és azonnal távoznak március végén, akkor elkerülhetetlen, hogy visszatérjen a határellenőrzés Írország és Észak-Írország között, ahol az észak-ír megbékélésről szóló egyezmény előtt őrtornyok, katonák és rendőrök ellenőrizték a forgalmat.

„Ha nincs alku, elég nyilvánvaló, hogy jön a kemény határ”

– mondta Brüsszelben Margaritisz Schinas bizottsági szóvivő.

Az ír kormány erre közölte: „nem fogadunk el ellenőrzött határt az Ír Szigeten... a brexittől függetlenül, a brit kormány (a több évtizedes észak-írországi konfliktust lezáró) Nagypénteki Egyezmény aláírójaként továbbra is köteles garantálni a békét, úgyhogy nem lesz határ”. A szóvivő arra is utalt, hogy

emiatt az ír kormány nem is készül szabályozatlan brit kilépésre.

Brüsszel és a brit kormányfő alkuja tartalmazza az ír határgaranciát, ami előírja, hogyha London és az EU a kilépés utáni két évben nem tud szabadkereskedelmi egyezményt kötni, ideiglenesen az Európai Vámunióban tartják Nagy-Britanniát, hogy elkerüljék az ellenőrzés felújítását az ír határon.

Közben az Európai Parlamentben zajló ratifikációs folyamatot Danuta Hubner lengyel képviselő, volt lengyel külügyminiszter és volt európai biztos valamint Guy Verhofstadt, a parlament brexit-ügyi felelőse felügyeli.

Ő azt mondta: a ratifikáció megkezdése fontos jelzés arról, hogy nincs lehetőség a kilépési egyezmény újratárgyalására. Csak a politikai nyilatkozatban lehet további, a briteket megnyugtató garanciákat adni – derült ki szavaiból.

„Nincs ellenünkre a jövőbeli szoros kapcsolat az EU és Nagy-Britannia között”

– tette hozzá.

A folyamat részeként az európai képviselők parlamenti vitákat tartanak, majd várhatóan megszavazzák a brexit-egyezményt. Ezt követően azt jóváhagyásra elküldik az Európai Unióban maradó 27 kormánynak.

Felmerült, hogy London kérvényezheti, hogy késleltessék a kilépését – Guy Verhofstadt szerint azonban ennek nincs túl sok értelme, ha nincs világos brit parlamenti álláspont arról, hogyan oldják fel a patthelyzetet. Brüsszelben arra is emlékeztetnek: ha június utánra tolnák a kilépést, akkor Nagy-Britanniában is európai parlamenti választásokat kell tartani.

Mint a Reuters megjegyzi: az európai parlament ülésén egyes képviselők azt mondták: ne késleltessék a brexitet a brit belpolitika miatt. A szigetországnak két hónapon belül távoznia kell és akkor az Európai Unió végre a saját ügyeivel foglalkozhat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×