Németországban nehéz feladatok várnak a Kereszténydemokrata Párt, a CDU múlt pénteken megválasztott elnökére. A hét végén elterjedtek már olyan hírek is, hogy egyesek új konzervatív párt megalakítását fontolgatják. A közvélemény-kutatási adatok azonban arra utalnak, hogy a kereszténydemokrata párttagok csaknem 60 százaléka elégedett Annegret Kramp-Karrenbauer megválasztásával.
A lakosság körében végzett felmérés szerint az új elnök megválasztása a párt népszerűségének erősödését eredményezte.
Míg november végén a Kereszténydemokrata Unió támogatottsága 29 százalék volt, Annegret Kramp-Karrenbauer megválasztását követően már 32 százalékra emelkedett. Ebből politikai elemzők azt a következtetést vonták le, hogy az új elnök fogadkozása, amely szerint véget vet az "ólmos időknek", megvalósíthatónak tűnik.
Persze sok ideje nincs a kereszténydemokratáktól elpártolt szavazók visszahódítására, mert már május végén, az Európai Parlamenti választással egy napon a legkisebb német tartományban, Brémában, képviselő-választás lesz, majd szeptemberben két keletnémet tartományban, Brandenburgban és Szászországban, egy hónappal később pedig Türingiában is az urnákhoz járul a lakosság, hogy döntsön a helyi törvényhozás összetételéről.
Nem véletlen, hogy Annegret Kramp-Karrenbauer a megválasztása után adott interjúkban bejelentette,
már januárban úgynevezett műhelytanácskozást tervez a migrációról és az ország belső biztonságáról szakértők részvételével,
amelybe mindenképpen be akarja vonni a jelenlegi migrációs és menekültügyi politika bírálóit is.
Ez egyértelműen arra utal, hogy a szövetségi parlamentben, a Bundestagban legnagyobb ellenzéki párttal mielőbb fel akarja venni a versenyt, abban a reményben, hogy ki tudja fogni a szelet a jobboldali Alternatíva Németországnak nevű párt vitorlájából.
Az esélyek egyelőre nem túl biztatóak, az AfD tagságának 88 százaléka elutasítóan nyilatkozott Annegret Kramp-Karrenbauer terveiről.
A jobboldali párt élén álló Alexander Gauland szerint a Kereszténydemokrata Unió új elnöke Angela Merkel eddigi politikáját folytatja, hiszen a migrációt érintő korábbi intézkedéseknél is együttműködött a kancellárral.
A második legerősebb ellenzéki párt, a Zöldek tagjai viszont elismeréssel fogadták az új elnök környezetvédelmi elképzeléseit, alighanem ezt fejezi ki, hogy a zöldek 65 százaléka helyes döntésnek tartja Annegret Kramp-Karrenbauer megválasztását.
A legközelebbi feladat azonban - bármilyen furcsa is ez - a politikus anyagi helyzetének rendezése, ugyanis
a Kereszténydemokrata Unió elnökségének valamennyi tagja tiszteletbeli állást tölt be, így Annegret Kramp-Karrenbauer sem kap egy fillért sem elnöki feladatának ellátásáért.
Szóba került ugyan, hogy a kancellár miniszteri tárcát biztosít neki, ezt azonban elutasította – arra hivatkozva, hogy a pártelnöki feladat a jelenlegi helyzetben minden erejét igénybe veszi. 18 évvel ezelőtt, amikor Angela Merkel került a párt élére, tagja maradt a szövetségi törvényhozásnak, és így változatlanul kapta a képviselőknek járó igencsak jelentős honoráriumot.