eur:
410.97
usd:
394.98
bux:
79390.39
2024. november 22. péntek Cecília
Genf, 2017. október 10.Miroslav Lajcak szlovák külügyminiszter, az ENSZ 72. közgyűlésének elnöke sajtótájékoztatót tart a világszervezet genfi székházában 2017. október 10-én. (MTI/EPA/Salvatore Di Nolfi)
Nyitókép: MTI/EPA/Salvatore Di Nolfi

Miniszter helyett levelet küld Szlovákia az ENSZ-nek

Andrej Kiska szlovák államfő azt ígérte, a szerdai kormányülés után közli, hogy elfogadja-e Miroslav Lajčák külügyminiszter lemondását vagy sem. A kormányülés megvolt, az elnök is a kamerák elé állt, de közölte, még nem hozta meg a döntését, s azt csak napok vagy hetek múlva ismerteti. Közben a Pellegrini-kormány úgy határozott, nem engedélyezi a marrákesi konferencián való részvételt sem, Szlovákia ezért diplomáciai postán küldheti el az ENSZ-paktummal kapcsolatos megjegyzéseit.

Szlovákia nem küld képviselőt az ENSZ migrációs csomagjáról szóló marrákesi konferenciára. A kabinet nem ért egyet az ENSZ-paktummal, így nem is hagyta jóvá, hogy az országot bárki képviselje a jövő heti összejövetelen, melyen a migrációról szóló globális megállapodásról fognak tárgyalni – nyilatkozta Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök a kormányülés után. „Felszólítottam a külügyminisztériumot, hogy hivatalos levél formájában készítse el Szlovákia állásfoglalását, hogy még ezen a héten aláírhassam, és postára adhassam, melyben leírjuk a kifogásainkat a migrációs paktummal kapcsolatban a parlament döntése alapján.

Mindent megteszünk majd annak érdekében, hogy a levél a megfelelő személyek kezébe el is jusson”

– fogalmazott a kormányfő.

A kormányhatározatban egyebek mellett az áll, hogy meg kell tenni a szükséges intézkedéseket azért, hogy Szlovákia kikerüljön a paktum elfogadásának folyamatából. A kormány tagjai ezért kötelesek tartózkodni mindennemű tevékenységtől, amellyel Szlovákiát a migrációs paktum melletti elköteleződés felé irányítják.

A miniszterek között azonban nem volt teljes az összhang. Sólymos László, a környezetvédelmi tárca vezetője szerint ezért a döntésért nagy árat fognak fizetni. Nem tudja megmondani, hogy Lajčák marad-e a külügyi tárca élén, de szerinte Szlovákiának ott kellene lennie Marrákesben. „A részvétel nem jelenti azt, hogy egyet is értünk a paktummal.

Amennyiben elveszítjük Lajčákot, az nagyon negatív jelzés lesz a világnak Szlovákiáról“

– mondta Sólymos, hozzátéve, hogy a többség döntött.

Miroslav Lajčák külügyminiszter múlt héten csütörtökön épp azért nyújtotta be lemondását, mert a parlament nemet mondott az ENSZ csomagjára. A bejelentés után kitört a tanácstalanság a kormányon belül, mert Lajčákot az egyik legmeghatározóbb szlovák miniszternek és világviszonylatban is elismert diplomatának tartják számon.

A sajtó rögtön azzal állt elő, hogy utódja a tavasszal megbukott Robert Fico exkormányfő lehet. A helyzet ehhez képest az, hogy Lajčák továbbra is tárcavezető, Andrej Kiska köztársasági elnök ugyanis még mindig nem döntötte el, hogy elfogadja-e a lemondását vagy sem. Az államfő még mindig úgy gondolja, hogy a tárca élén olyan világszinten elismert diplomatának kellene állnia, mint Lajčák.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×