eur:
394.49
usd:
365.29
bux:
71738.76
2024. július 3. szerda Kornél, Soma
Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter a magyar V4-elnökség első külügyminiszteri, Ausztria, Horvátország és Szlovénia delegációjával kibővített találkozója utáni sajtótájékoztatón a budapesti Groupama Arénában 2017. július 10-én.
Nyitókép: Kovács Tamás

Három dologra kért garanciát a lemondását visszavonó szlovák külügyminiszter

Az államfő elégedett, az ellenzék szerint azonban Miroslav Lajčáknak tartania kellett volna magát az elhatározásához, ha azt előtte valóban átgondolta.

Miután péntek délelőtt Miroslav Lajčák bejelentette, hogy mégsem távozik a szlovák külügyminisztérium éléről, a kormánykoalíciós partnerek elégedetten csettinthettek, az ellenzék viszont inkább összevonta szemöldökét.

Döntését indokolva Miroslav Lajčák elmondta, sokáig fontolgatta, van-e értelme továbbra is betöltenie tisztségét, mivel az utóbbi napokban a törvényhozásban is olyan hangokat lehetett hallani, amelyek az együttműködés helyett az elszigetelődést szorgalmazták, és megkérdőjelezték Szlovákia uniós- és a NATO-tagságát.

Úgy fogalmazott: döntését esélyként könyveli el munkája folytatására. Azon igyekszik, hogy Szlovákiára változatlanul modern európai országként, illetve megbízható partnerként és szövetségesként tekintsenek, amely a megoldáskeresésben, nem pedig a problémák gerjesztésében jeleskedik.

Miroslav Lajčák a külügyi tárca élén maradását attól tette függővé, hogy

  • Szlovákia külpolitikai irányultsága továbbra is szigorúan a kormányprogramban foglaltakhoz igazodik,
  • a koalíciós partnerek tiszteletben tartják a koalíciós szerződést, illetve
  • az egyes tárcák és az azokkal járó felelősség elosztását.

„Elégedett vagyok Miroslav Lajčák döntésével, és örülök a további együttműködésnek” – áll Peter Pellegrini kormányfő nyilatkozatában. Bugár Béla, a Híd elnöke pozitív lépésről beszélt. Mint fogalmazott, Lajčák döntése folytonosságot jelent a szlovák külpolitikának, azaz senki sem vonhatja kétségbe az ország nyugatorientáltságát.

Ellenzéki kritikák

Az ellenzék ugyanakkor már kritikusabban értékelt. Képviselői szerint Lajčák felesleges társadalmi feszültséget gerjesztett. „Ha tisztességes ember lenne, tisztességesen benyújtotta lemondását, és lépéseit átgondolta, akkor szerintem tartania kellett volna magát elképzeléseihez. Ennek ellenére biztosan jobb külügyminiszter, mint amilyen Fico lenne” – vélekedett az SaS frakcióvezetője, Lucia Ďuriš Nicholsonová. Az OĽaNO frakcióvezetője, Veronika Remišová szintén a külügyminiszteri tisztséggel és a választópolgárokkal szembeni tiszteletlenségként értékeli, hogy Lajčák végül meggondolta magát. Szerinte elfogadhatatlan, hogy az alkotmányos alapelveket politikai hadviselésre használják fel.

Ezzel szemben Andrej Kiska köztársasági elnök megelégedettséggel vette tudomásul, hogy a külügyi tárca feje végül átértékelte lemondását.

Címlapról ajánljuk
Nem hagyja annyiban az Árpád hídi ámokfutó őrizetének enyhítését az ügyészség

Nem hagyja annyiban az Árpád hídi ámokfutó őrizetének enyhítését az ügyészség

A Fővárosi Főügyészség fellebbezést nyújtott be az ellen a bírósági döntés ellen, amely szerint az egy éve halálos balesetet okozó Árpád hídi autós Budapest közigazgatási határain belül szabadon mozoghat. Az InfoRádió Rab Ferencet, a Fővárosi Főügyészség helyettes szóvivőjét kérdezte az ügyben.

Seremet Sándor: fontos jelzést küldött Orbán Viktor a kijevi látogatásával

A miniszterelnök kijevi látogatása cáfolja azt a narratívát, amely szerint a magyar kormány ukránellenes lenne – erről beszélt az InfoRádióban a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ kutatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.04. csütörtök, 18:00
Varga Zs. András
a Kúria elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×