eur:
414.89
usd:
399.33
bux:
79576.75
2024. december 23. hétfő Viktória
Andrej Babis cseh miniszterelnök és felesége, Monika Babisova nemzetközi állam- és kormányfői díszvacsorára érkezik az első világháborút lezáró egyezmény évfordulójának előestéjén, 2018. november 10-én a párizsi Orsay Múzeumban. Az egyezmény aláírásának századik évfordulóján tartandó másnapi megemlékezésre csaknem 60 állam- és kormányfő hivatalos.
Nyitókép: Ian Langsdon

Milan Kundera visszakaphatná cseh állampolgárságát

Nem csak a politikáról szólt Andrej Babiš hétvégi párizsi látogatása.

Az első világháború lezárásának 100. évfordulója alkalmából a francia fővárosba látogató cseh kormányfő felajánlotta Milan Kunderának, a Párizsban élő világhírű cseh származású írónak, hogy segít visszaszerezni cseh állampolgárságát, amelytől az 1970-es évek végén fosztotta meg őt a csehszlovák kommunista rendszer. A Pompidu Központ igazgatójával pedig beszéltek a múzeum gyűjteményéből származó művek hosszú távú kölcsönzésének lehetőségéről, melyeket Csehországban mutatnának be.

A cseh származású Milan Kundera 1975-ben emigrált Franciaországba, miután nem tudott megbékélni a csehszlovák kommunista rendszerrel. A világhírű író 1968-ban támogatta a prágai tavaszként ismert reformfolyamatot, nemzetközi elismertségre pedig A lét elviselhetetlen könnyűsége című regényével tett szert. Az államhatalom 1979-ben fosztotta meg csehszlovák állampolgárságától, és kikiáltotta őt a rendszer ellenségévé.

Andrej Babiš az első világháborús centenáriumi megemlékezések alkalmával a hét végét Párizsban töltötte, ez alkalomból találkozott Milan Kunderával és feleségével. A cseh hírtelevízió beszámolója szerint a miniszterelnök ajánlata azt követően hangzott el, amikor arról beszélgettek, hogyan kerültek Kunderáék Párizsba, illetve hogy röviddel azután csehszlovák állampolgárságukat is elveszítették.

„Megérdemelnék, hogy visszakapják az állampolgárságukat, mert valamikor a mi állampolgáraink voltak”

– nyilatkozta Babiš, hozzátéve, hogy Kundera és felesége nem zárta ki, hogy elfogadja a kormányfő ajánlatát.

A most 89 éves író reméli, hogy mindez nem jár majd sok adminisztrációval. Milan Kundera csak az 1989-es rendszerváltás után látogathatott el újra szülőhazájába, Csehországba. Néhány látogatása azonban mindig inkognitóban történt, és soha semmiféle nyilvános rendezvényen nem jelent meg.

Andrej Babiš Serge Lasvignes-zel a Pompidou Központ igazgatójával is találkozott. A megbeszélésen jelen volt Jiří Fajt, a Cseh Nemzeti Galéria igazgatója is. Arról egyeztettek, hogy néhány kiállított művet a jövőben hosszútávra kikölcsönözne Csehország, és azokat Prágában tárná a közönség elé. Babiš elismerte, hogy ennek megvalósításához elő kell teremteni az anyagi hátteret. „Átköltöztetni egy óriási értékű gyűjteményt, nemcsak logisztikai szempontból nagy kihívás, hanem a magas biztosítási díj szempontjából is, de

nem zárkóztak el a lehetőség elől, és készen állnak az egyeztetésre”

– fogalmazott Babiš.

A Pompidou Központtal való együttműködés ötlete nem újkeletű dolog. A múzeumból már Malagába és Brüsszelbe is érkeztek kiállítási tárgyak, és Dél-Korea valamint Kína is élénk érdeklődést mutat az együttműködésre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×