eur:
413.31
usd:
403.73
bux:
81761.77
2025. január 10. péntek Melánia
Berlin, 2018. január 11.Volker Bouffier hesseni tartomány miniszterelnök, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) alelnöke kormánykoalíciós egyeztetésre érkezik Berlinben 2018. január 11-én. A Kereszténydemokrata Unió, a CDU, a Keresztényszociális Unió, a CSU és a Német Szociáldemokrata Párt, az SPD képviselőivel tárgyal a szövetségi kormány megalakításának lehetőségeiről. (MTI/EPA/Clemens Bilan)
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Újabb tartományi választás okozhat gondot a kormánykoalíciónak Németországban

Vasárnap Németországban ismét tartományi választás lesz: ezúttal Hessenben járul az urnákhoz mintegy 4 és fél millió szavazásra jogosult polgár, hogy döntsön a helyi parlament összetételéről.

A legfrissebb közvéleménykutatási adatok egybehangzóan arra utalnak, hogy a két korábbi néppárt, a Kereszténydemokrata Unió, a CDU és a Szociáldemokrata Párt, az SPD vasárnap Hessenben is – az öt évvel ezelőtt elért eredményhez viszonyítva - legalább 10 százalékos szavazatveszteséget fog szenvedni. Mindez nemcsak a tartományi törvényhozás összetételében, és a helyi kormány megalakításában mutatkozik majd meg, hanem komolyan érinti a kancellár vezetése alatt álló koalíciót is.

Ugyanis minden jel a kereszténypártból és zöldekből alakult jelenlegi hesseni koalíció felbomlására vall, mert a Zöldek országos viszonylatban is lendületesen törnek előre és Hessenben immár a szavazatok 20 százalékára számíthatnak.

Az eddig miniszterelnök, Volker Bouffier pártja a 2013-ban elért 38 százalékkal szemben jó, ha megszerzi a voksok 28 százalékát, ami távolról sem biztosít parlamenti többséget, így további partner bevonására szorul. Ebből a szempontból a viszonylag jó eséllyel induló szabaddemokraták is elegendő mandátumot hoznának, viszont elemzők szerint komoly esély nyílik egy baloldali koalícióra is, a Zöldek, a Szociáldemokrata Párt, valamint az egykori NDK állampártjából kinőtt Baloldali Párt részvételével, ha a vasárnapi választáson legtöbb mandátumot szerzett párt vezetője képtelen új koalíció megteremtésére.

Akárcsak Bajorországban, Hessenben is a két korábbi néppárt társadalmi támogatottságának zuhanását jórészt a berlini koalíció gyakori torzsalkodására vezetik vissza. Noha a Szociáldmokrata Párt élén álló Andrea Nahles ismételten a berlini koalíció fenntartása mellett tört lándzsát, pártjának számos vezető tagja, valamint ifjúsági tagozata is a két kereszténypárttal való együttműködés felmondását sürgetik.

A kancellár által vezetett Kereszténydemokrata Unió főtitkára sem zárta ki, hogy a hesseni választás kimenetele jelentősen befolyásolhatja a berlini kormány fennmaradását. Annegret Kramp-Karrenbauer úgy vélte, hogy a koalíció szétesése új választás kiírását tenné szükségessé és ebben az esetben Angela Merkel már aligha lépne fel kancellár-jelöltként.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Védelmi szakértő a helyzet összetettségéről: Grönland már most is eléggé amerikai

Védelmi szakértő a helyzet összetettségéről: Grönland már most is eléggé amerikai

Az Egyesült Államok és Grönland maximálisan profitál a jelenlegi együttműködésből. A Dániához tartozó sziget átvétele “rossz üzlet” lenne Donald Trumpnak, aki felszólította Dániát, hogy adja fel a sziget ellenőrzését – mondta az InfoRádiónak a Dán Királyi Védelmi Akadémia szakértője. Jon Rahbek-Clemmensen a rádió londoni tudósítójának nyilatkozott. Kiderült, miért nyer Washington a mostani helyzettel úgy, hogy "nem kell állnia a számlát", illetve hogy milyen botrányok voltak korábban abból, hogy Amerika vagy Dánia rosszul bánt Grönlanddal – elég csak a női fogamzást titokban korlátozó akcióra gondolni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Biden búcsúajándéka: újabb orosz szankciók a leendő elnök számára

Biden búcsúajándéka: újabb orosz szankciók a leendő elnök számára

Az Egyesült Államok újabb szankciókat jelentett be Oroszország ellen, ami nagyrészt az olajipart és annak kulcsfontosságú szereplőit érinti, többek között a Gazprom Neft és a Surgutneftegaz olajcégeket, valamint 183 orosz tankert. A lépés hatására a nyersolaj ára rövid időn belül majdnem 5%-kal emelkedett, de azóta korrigált. A távozó elnök csapata szerint a szankciók hasznos eszközt jelentenek az új Trump-kormányzat számára Oroszország ellen - írta meg a Financial Times.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×