Kaliforniában és ugyanúgy Ausztráliában is rengeteg a hatalmas szabad terület van, ahol szinte kizárólag növényzet található, ezeket karbantartani lehetetlen - mondta az InfoRádióban a kaliforniai pusztító bozóttüzek kapcsán Jambrik Rudolf nyugalmazott tűzoltó ezredes. Hozzátette: a rendkívül száraz időjárás okozta most ezt a tüzet, ami szokatlan ebben az évszakban, mert ilyenkor több szokott lenni az eső.
"Olyannyira száraz a fű, hogy a tűzgyújtási tilalom ellenére is bármikor, bármitől lángra kaphatnak a bozótosok."
A
- száraz fű és
- az olajtartalmú fák,
- a viaszos növények és
- az erős szél
miatt nagyon gyorsan terjedt a tűz, az első híradások 2000 hektárról szóltak, most már 30 ezer hektár fölötti a tűz martalékává vált terület - emlékeztetett Jambrik Rudolf.
Mint mondta: ilyen időjárási körülmények között és ilyen feltételek mellett mindenképpen a lakosság mentése az első. Természetesen a tűzzel is küzdenek, de csak szemből lehet a tüzet hatásosan oltani, itt viszont a néha száz kilométeres sebesség fölötti szél ezt megakadályozza, így leginkább oldalról és legfőképpen légi úton támadják a tüzet.
"A tűz oltására használt víztározók a beavatkozások során kimerültek, ezeket nehéz pótolni" - emlékeztetett.
Jambrik Rudolf arról is beszélt, hogy hiába van nagyon közel az óceán, ha nincs ott egy olyan szerkezet, amivel a vizet ki lehet nyerni, tehát a víztározókhoz oda kell szállítani a vizet. A városokban léteznek kiépített földalatti tűzcsap hálózatok, ezekből is nyerik a vizet, de mikor ekkora igénybevétel van, akkor nyilvánvaló a vízhiány. Erre tervezni nem lehetett, hogy egy várost körbefog a tűz.
Meghatározható a tűz gócpontja, a keletkezés helyszíne.
Ezek a különböző műholdas felvételek, a helyszíni felvételek alapján behatárolhatók. A tűzvizsgálati eljárás során nyilván meg fogják vizsgálni, hogy lfelmerülhet-e az idegenkezűség, vagy esetleg öngyulladás következett be - vélekedett a nyugalmazott tűzoltó ezredes.